Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partner merytoryczny

Rybnik wyprzedził Warszawę i Wrocław. Wdraża londyński model poboru opłat za przejazdy autobusami

To już czwarte miasto w Polsce, które wprowadza system biletowy oparty o bankowe karty zbliżeniowe

Rybnik jest kolejnym miastem w Polsce, które postanowiło zrewolucjonizować system poboru opłat za podróże komunikacją miejską, wzorując się na podobnym rozwiązaniu funkcjonującym w Londynie. Od dziś w wybranych autobusach kursujących po Rybniku istnieje możliwość dokonywania płatności za przejazd bezpośrednio za pomocą karty płatniczej Mastercard i Visa oraz telefonu komórkowego wyposażonego w moduł NFC i cyfrowe karty.

Przeczytajcie także: Łódź też chce być jak Londyn

Obsługa pasażerska w nowym modelu będzie bardzo prosta. Jedynym zadaniem pasażera będzie wybranie na ekranie kasownika odpowiedniej taryfy i zbliżenie do niego karty płatniczej lub telefonu. Nic nie zostanie wydrukowane, ani nie będzie kasowane – w trakcie kontroli wystarczy zbliżyć kartę bankową do urządzenia kontrolera, by ten na swoim ekranie zobaczył przypisany do niej wirtualny bilet. 

Za realizację tego systemu odpowiedzialne są spółki MCX Systems oraz R&G. Przypomnę, że obie firmy wdrożyły już podobny model poboru opłat za komunikację miejską w Świebodzicach, gdzie funkcjonuje on od początku ubiegłego roku. Natomiast wdrożenie w Rybniku to pierwszy etap większego projektu, którego celem jest całkowita reorganizacja systemu transportu publicznego w tym śląskim mieście.

Przeczytajcie także: Dlaczego Świebodzice są jak Londyn

Jak mówią przedstawiciele władz Rybnika, docelowo płatności za przejazdy autobusami będą funkcjonować w modelu check in – check out. Oznacza to, że pasażer będzie zbliżał kartę do kasownika przy wejściu do pojazdu oraz przy jego opuszczaniu. Umożliwi to wnoszenie opłat za faktyczny czas podróży oraz ułatwi przesiadki. W przyszłości ma to pozwolić też na zastąpienie kartami bankowymi wydawanej obecnie przez miasto e-Karty miejskiej. Pasażerowie, którzy się na to zdecydują będą mieć jeden plastik w portfelu mniej i nie będą musieli pamiętać o zasilaniu e-Karty przelewem bankowym.

Grzegorz Wojtenko, prezes MCX Systems podkreśla, że rybnicki projekt będzie pierwszym w Polsce wdrożeniem systemu opłat za komunikację w modelu check in- check out. Natomiast polskich miast, które chcą się pod tym względem wzorować na Londynie, jest więcej. Konkurencyjne rozwiązanie dla systemu oferowanego przez MCX Systems i R&G oferuje Mennica Polska, która wdrożyła je w Jaworznie i prowadzi testy w Łodzi.

Zostaw komentarz

Jacek Uryniuk

Redaktor naczelny
Aktywny od: 22.01.2015
Dodał: 2399 artykułów

Inne artykuły tego autora:

Alior wstrzymał zakładanie rachunków przez wideoweryfikację. Zdaniem banku tylko na chwilę

Ze strony internetowej Aliora zniknęła informacja, że nowy rachunek można założyć podczas wideokonferencji z doradcą banku

Blue Cash wrócił na ścieżkę wzrostu. Ale systemu Express Elixir już chyba nie dogoni

NBP podał przed chwilą, że zarówno pod względem liczby jak i wartości transakcji II kw. bieżącego roku był dla systemu Blue Cash lepszy od poprzedniego

Śrubujecie rekord. Już 66,7 proc. płatności odbywa się bez wkładania karty do POS-a

Najnowszy raport NBP na temat kart płatniczych pokazuje też znaczny wzrost średniej wartości transakcji zbliżeniowej kartą

Oto nowy pomysł na trwały nośnik: uwierzytelniona poczta w bankowości elektronicznej

Rozwiązanie chce wdrożyć BankMail, polska spółka z branży fintech

NBP odziera ze złudzeń cieszących się wzrostem popularności kart: w życiu codziennym rządzi gotówka

Taki wniosek można wyciągnąć z raportu banku centralnego na temat czynników oddziałujących na obrót gotówkowy w polskiej gospodarce

Pokaż wszystkie artykuły tego autora →

Zapisz się do newslettera

Najczęściej czytane

Do aplikacji BZ WBK zalogujecie się odciskiem palca także na Androidzie

Bank właśnie udostępnił klientom aktualizację apki. Przed premierą…

Trzeci bank z Polski wdraża wideoweryfikację. Od jutra dzięki niej założycie konto w BZ WBK

Wcześniej rozwiązanie umożliwiające potwierdzanie tożsamości podczas połączenia wideo…

Dobra wiadomość dla banków z Polski: jest pozytywna opinia KNF na temat wideoweryfikacji

KNF uczula jednak instytucje finansowe, że biometria twarzy…

Cashless na Youtube

Q5mv9oSMmys
Nie możecie się dostać na konto? Karta nie działa? Awaria w banku? Chcecie się podzielić informacją, która może być ciekawa dla innych? Napiszcie do nas.