Tak dobrze dawno już nie było. Przeterminowane zadłużenie na kredytówkach najniższe od 2009 roku

Tak dobrze dawno już nie było. Przeterminowane zadłużenie na kredytówkach najniższe od 2009 roku

Dodano: 15/05/2017 - 10:56

Poprawa jakości długu odbywa się przy jednoczesnym wzroście aktywności użytkowników kart kredytowych

Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała przed chwilą dane na temat sektora bankowego w marcu bieżącego roku. Wśród szeregu statystyk mnie najbardziej zainteresowała informacja na temat kredytów przeterminowanych, zaciągniętych za pośrednictwem kart kredytowych. Otóż okazuje się, że w marcu miały one wartość bez mała 1,1 mld zł. To o ok. 100 mln zł mniej niż w marcu ubiegłego roku i najmniej od 2009 roku.

Przeczytajcie także: 3D Secure w Raiffeisen Polbanku

Co ciekawe poprawa jakości zadłużenia na kredytówkach odbywa się przy jednoczesnym wzroście aktywności korzystania z tego instrumentu przez klientów. Wnoszę to po ogólnej wartości kredytów, zaciągniętych z wykorzystaniem kart. W marcu wynosiła ona ponad 13,5 mld zł i była o ok. 600 mln zł wyższa niż przed rokiem. Najwyraźniej więc dobra sytuacja na rynku pracy sprzyja zadłużaniu się i regularnej obsłudze kredytów.

Przeczytajcie także: Rośnie liczba oszustw kartami

Natomiast w danych opublikowanych przez KNF znajdują się też informacje o zmniejszającej się sieci placówek bankowych. W marcu liczba oddziałów nieznacznie już tylko przekraczała 6,9 tys. Wszystkich placówek bankowych było 14142 – o ok. 160 mniej niż rok temu. Natomiast zatrudnienie w sektorze spadło poniżej 168 tys.

Newsletter