Euronet gotowy na wypłaty gotówki z wykorzystaniem systemu Inkart

Euronet gotowy na wypłaty gotówki z wykorzystaniem systemu Inkart

Dodano: 20/04/2017 - 13:11

Euronet jest drugą, obok Planet Cash, siecią bankomatów, która została podłączona do systemu rozliczeniowego zarządzanego przez KIR

Inkart to system utworzony przez KIR i służący do rozliczeń transakcji pomiędzy bankami – wydawcami kart płatniczych a operatorami terminali i bankomatów. Pierwsze pilotażowe transakcje za jego pośrednictwem przeprowadzono pod koniec ubiegłego roku w urządzeniach należących do sieci Planet Cash. Dziś natomiast KIR opublikował informację o przyłączeniu do Inkartu także bankomatów sieci Euronet.

Przeczytajcie także: Ruszył system Inkart

Jak podkreśla wiceprezes KIR Dariusz Marcjasz, Inkart przystosowany jest do obsługi krajowych transakcji dokonywanych z użyciem kart różnych systemów płatniczych, a więc m.in. Mastercarda i Visy, oraz zapewnia możliwość obsługi różnorodnych typów transakcji. Udostępnia również usługi wspierające, tj. przekierowywanie komunikatów autoryzacyjnych pomiędzy uczestnikami, a dla wydawców kart – autoryzację zastępczą, która stosowana jest np. w sytuacji niedostępności systemu w banku wydawcy plastiku.

Przeczytajcie także: Bezpłatne terminale dla firm coraz bliżej

Na razie jedynym wydawcą kart, który uczestniczy w Inkarcie, jest BZ WBK i tylko wypłaty gotówki plastikami z logo tej instytucji realizowane w bankomatach mogą być rozliczane za pośrednictwem nowego systemu. Przedstawiciele KIR-u deklarują jednak, że rozmowy z kolejnymi bankami w sprawie przystąpienia do Inkartu są zaawansowane. Podobnie ma być, jeśli idzie o operatorów terminali. Chęć włączenia POS-ów do systemu KIR-u deklarował między innymi Jarosław Chrzanowski, prezes firmy IT Card, która zarządza terminalami Planet Pay.

Newsletter