Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partner merytoryczny

Bezpłatne terminale dla firm coraz bliżej. Oto nowe wieści na temat programu terminalizacji

Środkami zgromadzonymi w ramach projektu zarządzać będzie fundacja powołana przez Związek Banków Polskich

Z informacji jakie udało mi się uzyskać, wynika, że do połowy maja ma zostać podpisane porozumienie, na mocy którego wystartuje program wsparcia obrotu bezgotówkowego. W dokumencie tym rząd ma się zobowiązać do wprowadzenia obowiązku akceptacji instrumentów bezgotówkowych przez wszystkie podmioty, które rejestrują swoje przychody przy pomocy kas fiskalnych. O tym, że prace w tym kierunku już się toczą, mogliście przeczytać tutaj.

Natomiast strona komercyjna, a więc banki i organizacje płatnicze liczą, iż podpisując porozumienie rząd zobowiąże się także do niepodejmowania w przyszłości prób dalszej regulacji rynku kart płatniczych. Jak może pamiętacie, wcześniej przedstawiciele resortu rozwoju wielokrotnie grozili, że niespełnienie różnorakich postulatów przez sektor finansowy w Polsce oznaczać będzie regulację i obniżenie interchange do zera. To prowizja jaką sklepy odprowadzają do banków z tytułu transakcji przyjętych kartami. Jej wyzerowanie oznaczałby obniżenie dochodów banków o kilkaset milionów złotych rocznie.

Przeczytajcie także: Każdy urząd będzie akceptował karty

Natomiast pilotaż programu powołanego na podstawie porozumienia ma się rozpocząć już w lipcu bieżącego roku. Pełną parą program ma ruszyć jesienią. Obecnie trwają prace organizacyjne nad powołaniem fundacji, która będzie zarządzać funduszem funkcjonującym w ramach programu. Fundacja będzie działać przy Związku Banków Polskich. W jej radzie zasiadać mają jednak przedstawiciele wszystkich fundatorów, a więc przede wszystkich organizacji płatniczych Mastercard i Visa, banków – wydawców kart płatniczych oraz operatorów terminali, czyli agentów rozliczeniowych.

Program zakłada dofinansowanie terminali płatniczych instalowanych w nowych punktach handlowo-usługowych. Zgodnie z przyjętymi już ustaleniami operatorzy POS-ów dostaną około 850 zł dofinansowania do każdego terminala zamontowanego w ramach programu. Wysokość wypłaty będzie jednak zróżnicowania i uzależniona od rodzaju zainstalowanego urządzenia. Domyślam się więc, że standardowa dopłata będzie obowiązywała przy instalacji tradycyjnego urządzenia a nieco niższa przy instalacji np. tańszego mPOS-a.

Przeczytajcie także: Ruszył program terminalizacji urzędów

Ponadto agenci rozliczeniowi będą mogli otrzymać dodatkowe pieniądze, ale ich wypłata uzależniona będzie od liczby i wartości transakcji przeprowadzanych na terminalach zainstalowanych w ramach programu. W zamian za to agenci rozliczeniowi będą zobowiązani do bezpłatnej instalacji oraz obsługi terminali u nowych akceptantów przez pierwszy rok. Przewidziano pewne wyjątki od tej zasady – agenci rozliczeniowi będą mogli pobierać prowizje od akceptantów w sytuacji, gdy wartość transakcji na urządzeniu przekroczy określony poziom. Po zakończeniu pierwszego roku akceptanci mają zacząć płacić za obsługę terminala na warunkach komercyjnych.

Wypłaty w ramach programu będą realizowane z funduszu, który najmocniej mają zasilać organizacje płatnicze – po półtora grosza od transakcji. Nieco mniej – banki wydawcy kart, które będą wpłacać 1 grosz od transakcji. Agenci rozliczeniowi mają dorzucać się po jednym bipsie od zrealizowanego obrotu. Szacuje się, że łącznie uzbiera się z tego ok. 200 mln zł rocznie, a program ma być realizowany przez trzy lata. Łącznie na dofinansowanie budowy sieci akceptacji nowy fundusz przeznaczy więc ok. 600 mln zł.

Fot. Ingenico

Zostaw komentarz

Jacek Uryniuk

Redaktor naczelny
Aktywny od: 22.01.2015
Dodał: 2399 artykułów

Inne artykuły tego autora:

Alior wstrzymał zakładanie rachunków przez wideoweryfikację. Zdaniem banku tylko na chwilę

Ze strony internetowej Aliora zniknęła informacja, że nowy rachunek można założyć podczas wideokonferencji z doradcą banku

Blue Cash wrócił na ścieżkę wzrostu. Ale systemu Express Elixir już chyba nie dogoni

NBP podał przed chwilą, że zarówno pod względem liczby jak i wartości transakcji II kw. bieżącego roku był dla systemu Blue Cash lepszy od poprzedniego

Śrubujecie rekord. Już 66,7 proc. płatności odbywa się bez wkładania karty do POS-a

Najnowszy raport NBP na temat kart płatniczych pokazuje też znaczny wzrost średniej wartości transakcji zbliżeniowej kartą

Oto nowy pomysł na trwały nośnik: uwierzytelniona poczta w bankowości elektronicznej

Rozwiązanie chce wdrożyć BankMail, polska spółka z branży fintech

NBP odziera ze złudzeń cieszących się wzrostem popularności kart: w życiu codziennym rządzi gotówka

Taki wniosek można wyciągnąć z raportu banku centralnego na temat czynników oddziałujących na obrót gotówkowy w polskiej gospodarce

Pokaż wszystkie artykuły tego autora →

Zapisz się do newslettera

Najczęściej czytane

Do aplikacji BZ WBK zalogujecie się odciskiem palca także na Androidzie

Bank właśnie udostępnił klientom aktualizację apki. Przed premierą…

Trzeci bank z Polski wdraża wideoweryfikację. Od jutra dzięki niej założycie konto w BZ WBK

Wcześniej rozwiązanie umożliwiające potwierdzanie tożsamości podczas połączenia wideo…

Dobra wiadomość dla banków z Polski: jest pozytywna opinia KNF na temat wideoweryfikacji

KNF uczula jednak instytucje finansowe, że biometria twarzy…

Cashless na Youtube

Q5mv9oSMmys
Nie możecie się dostać na konto? Karta nie działa? Awaria w banku? Chcecie się podzielić informacją, która może być ciekawa dla innych? Napiszcie do nas.