Pilot terminali w urzędach: w ciągu miesiąca wartość transakcji wzrosła prawie o połowę

Pilot terminali w urzędach: w ciągu miesiąca wartość transakcji wzrosła prawie o połowę

Dodano: 17/03/2017 - 13:21

Pod względem liczby transakcji rekordzistą pozostaje Łódzki Urząd Wojewódzki

Luty to przedostatni miesiąc pilota "terminalizacji" urzędów administracji publicznej, prowadzonej wspólnie przez KIR i Ministerstwo Rozwoju. W okresie tym odnotowano znaczny wzrost liczby transakcji i jeszcze szybszy przyrost ich wartości, co oznacza, że wzrosła też średnia płatność. Ale po kolei.

Przeczytajcie także: Ruszyła porównywarka dostawców terminali POS

Z przekazanych mi danych wynika, że w lutym w pilocie uczestniczyło 127 urzędów, w których zainstalowano 165 terminali. Rozliczono w nich 11,3 tys. płatności na łączną kwotę ponad 1,7 mln zł. Dla porównania w styczniu transakcji było 8,6 tys, a ich wartość wyniosła wówczas niecałe 1,2 mln zł. Oznacza to więc, że liczba transakcji wzrosła w minionym miesiącu o ok. 32 proc. a wartość aż o ponad 48 proc. Średnia płatność opiewała na 154 zł, w porównaniu z 136 zł w styczniu.

Z ciekawostek warto wspomnieć, że petenci odwiedzający urzędy biorące udział w pilotażu terminali wykonali w nich 125 transakcji typu DCC, a więc prawdopodobnie byli to obcokrajowcy płacący we własnej walucie. Zdarzyły się także dwie płatności kodem Blik. Najwięcej transakcji zanotowano, podobnie jak w styczniu, w Łódzkim Urzędzie Wojewódzkim – ponad 2,3 tys. Na drugim miejscu pod tym względem znalazł się Podlaski Urząd Wojewódzki (1,4 tys. transakcji) a na trzecim – Urząd Miejski w Koszalinie (ponad 700 płatności).

Przeczytajcie także: Orlen testuje opłatomaty na stacjach

Pilot potrwa do końca marca, natomiast od kwietnia "terminalizacja" urzędów ma ruszyć pełną parą. Wybrano już dwóch agentów rozliczeniowych, którzy zajmować się będą obsługą POS-ów w placówkach administracji publicznej i w radiowozach policji. To First Data Polcard oraz eService. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj.

Newsletter