Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partner merytoryczny

Udział transakcji zbliżeniowych kartami dobija do 60 proc. Są oficjalne dane NBP

Bank centralny podaje również, że wartość średniej transakcji bezstykowej przestała spadać. To może oznaczać, że płacicie tak już nie tylko za gumę do żucia, ale coraz częściej i za droższe rzeczy

Narodowy Bank Polski opublikował dzisiaj kwartalną informację na temat rynku kart płatniczych w Polsce. Większość zawartych tam statystyk już jest znana, bo jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia znalazła się w tablicach statystycznych na stronie internetowej NBP. Pisałem o nich między innymi tutaj. W dziś upublicznionym dokumencie pojawiły się jednak pewne liczby, które bank centralny, wydaje mi się, podaje po raz pierwszy. Chodzi mianowicie o liczbę i wartość transakcji zbliżeniowych.

Przeczytajcie także: Lew uruchamia kartę w Częstochowie

Ogólne pojęcie o tym, jak duży udział w liczbie transakcji kartami w Polsce stanowią płatności bezgotówkowe, można było mieć dzięki informacjom podawanym przez organizacje płatnicze, czyli Mastercarda i Visę. Obie firmy już dawno chwaliły się, że więcej niż połowa płatności plastikami nad Wisłą odbywa się bezstykowo. Teraz, dzięki raportowi NBP, można poznać dane zsumowane dla całego rynku i, co ciekawe, dotyczące nie tylko liczby, ale i wartości transakcji wykonywanych zbliżeniowo.

Przeczytajcie także: mBank włącza usługę 3D Secure

Otóż jak wynika z informacji NBP, w III kw. ubiegłego roku dokonaliście 484,7 mln bezstykowych płatności kartami. Stanowiły one 59,2 proc. wszystkich płatności wykonanych kartami bankowymi w Polsce. Kwartał wcześniej transakcji zbliżeniowych odnotowano 475 mln. Ilustruje to poniższa grafika zaczerpnięta z raportu NBP. Bank centralny podał także, że płatności bezstykowe wykonane w okresie od lipca do września ubiegłego roku miały wartość 19,3 mld zł. Stanowiły zatem 34,6 proc. wszystkich płatności wykonanych kartami w podanym okresie. W II kw. ub. roku wartość transakcji zbliżeniowych wynosiła 17,9 mld zł.Z raportu NBP można się również dowiedzieć, że średnia płatność bezstykowa przestaje spadać, co już wcześniej sygnalizowały także organizacje płatnicze. W III kw. 2016 r. zbliżeniowo płacono średnio 39,9 zł. W II kw. było to 37,6 zł a w III kw. 2015 roku – 40,5 zł. Oznaczać to może, że bez wkładania karty do terminali płacicie już nie tylko za gumę do żucia czy piwo, ale także coraz częściej regulujecie w ten sposób większe płatności.

Kategoria

Udostępnij ten artykuł

Zostaw komentarz

Jacek Uryniuk

Redaktor naczelny
Aktywny od: 22.01.2015
Dodał: 2684 artykułów

Inne artykuły tego autora:

KNF będzie mieć departament fintech. Jest nowy statut komisji

Ogłoszenie dotyczące zmian w statucie KNF opublikowano wczoraj. Nowy statut zacznie obowiązywać za 30 dni

Dwunasty bank z Polski zaoferował Android Pay. Usługa od teraz w Citi Handlowym

Z nowości skorzystają klienci posiadający karty Mastercard

BOŚ zwraca opłaty za karty i nie każe klientom składać wniosków. Tak powinno być w każdym banku

BOŚ jest kolejną instytucją, która w wyniku działań UOKiK musi zwrócić pieniądze klientom. Ale robi to lepiej niż konkurencja

Pokaż wszystkie artykuły tego autora →

Zapisz się do newslettera

Najczęściej czytane

8 zaskakujących miejsc w Polsce, w których już można płacić kartą

Jeszcze do niedawna wszystkie te miejsca były niemal…

Startują konsultacje projektu Polish API. Dokumentacja jest już dostępna na stronie internetowej

Konsultacje dotyczące interfejsu umożliwiającego dostęp do rachunków bankowych…

Tak kończy się pewna epoka. Visa w ślad za konkurencją powoli rezygnuje z podpisów autoryzujących płatności

Zmiany zasad autoryzacji płatności bezgotówkowych kartami zaczną obowiazywać…

Cashless na Youtube

Q5mv9oSMmys
Nie możecie się dostać na konto? Karta nie działa? Awaria w banku? Chcecie się podzielić informacją, która może być ciekawa dla innych? Napiszcie do nas.