Nest Bank wprowadza 3D Secure. I podnosi opłatę za zapytanie do Centralnej informacji

Nest Bank wprowadza 3D Secure. I podnosi opłatę za zapytanie do Centralnej informacji

Dodano: 19/12/2016 - 15:37

Nowym sposobem zabezpieczenia transakcji w sieci objęto wszystkie karty, wydawane przez ten bank

3D Secure to system umożliwiający autoryzację płatności kartami w środowisku e-commerce za pomocą kodów jednorazowych, wysyłanych SMS-em. Na podobnej zasadzie większość banków umożliwia klientom potwierdzanie przelewów z rachunków osobistych, wykonywanych w internetowych serwisach transakcyjnych.

Przeczytajcie także: Właściciel marki PolCard zdobył Żabkę

Do zastosowania takich systemów bezpieczeństwa jak 3D Secure banki zostały zobowiązane przez Komisję Nadzoru Finansowego. Nie wszyscy klienci mogą się z tym pogodzić, bo to wydłuża proces płatności w internecie. Wiele wskazuje jednak na to, że nie będą mieli wyjścia. Dodatkowych zabezpieczeń transakcji w sieci wymaga od banków także dyrektywa PSD II, która w 2018 roku powinna zostać zaimplementowana do polskiego prawa. Większość banków już wprowadziła 3D Secure. Ostatnio zakomunikował o tym m.in. mBank, dla którego usługę implementowała firma IT Card.

Przeczytajcie także: Transakcji kartami w urzędach szybko przybywa

Natomiast Nest Bank ogłosił dziś jeszcze dwie nowości w swojej ofercie. Pierwsza - wszyscy jego klienci dostali możliwość bezpłatnego korzystania z wpłatomatów Euronetu. Transakcje wykonywane do godz. 20 mają być księgowane na rachunkach w ciągu kilkudziesięciu minut. Wpłaty realizowane po tej godzinie natomiast będą księgowane następnego dnia. I jeszcze ciekawostka. Z moich nieoficjalnych informacji wynika, że w wybranych bankomatach Euronetu klienci Nest Banku mogą już realizować wypłaty gotówki zbliżeniowo. Wkrótce usługa ma ruszyć w całej sieci Euronet i dla klientów wielu banków.

Druga zmiana to podniesienie opłaty za zapytanie składane do Centralnej informacji. To system prowadzony przez KIR i umożliwiający sprawdzenie, w których bankach i SKOK-ach prowadzone są rachunki na nazwisko danej osoby. Dotąd złożenie takiego zapytania kosztowało 5 zł. Prowizja w tej wysokości pozostanie w przypadku, gdy zapytanie składać będzie klient Nest Banku. Pozostałe osoby będą musiały zapłacić 30 zł. O tym, ile kosztuje skorzystanie z usługi KIR-u w innych instytucjach przeczytacie w tekście, który znajdziecie tutaj.

Newsletter