Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partner merytoryczny

Wrocław chce rewolucji w opłatach za przejazdy komunikacją miejską. Zawstydzi Londyn?

Gmina Wrocław właśnie rozpisała przetarg na nowy system dystrybucji biletów. Ma być tak wygodnie jak w stolicy Wielkiej Brytanii. Albo nawet bardziej

Kilka miesięcy temu w serwisie Cashless mogliście przeczytać o ciekawym pomyśle na sprzedaż biletów miejskich w Świebodzicach. Tamtejszy samorząd, wzorując się trochę na rozwiązaniu wprowadzonym kilka lat temu w Londynie, umożliwił mieszkańcom opłacanie przejazdów kartami zbliżeniowymi, bez konieczności drukowania papierowego biletu. Tekst na ten temat znajdziecie tutaj.

Przeczytajcie także: Ta aplikacja może odmienić podróż komunikacją miejską

Świebodzice pokazały więc, że również polskie miasta mogą być bardziej smart. Zastanawiałem się, kiedy w ich ślady pójdą inne ośrodki i wreszcie się doczekałem. Oto Gmina Wrocław właśnie rozpoczyna przetarg na całkowicie nowy system dystrybucji biletów miejskich. Zakres prac, jakie zwycięzca tego postępowania będzie musiał przeprowadzić, jest bardzo duży: od zwiększenia liczby biur obsługi pasażerów, przez dostawę nowych automatów biletowych aż po wyposażenie pojazdów komunikacji miejskiej w nowoczesne, elektroniczne kasowniki.

Zgodnie ze specyfikacją przetargu, urządzenia te mają służyć nie tylko do kasowania biletów zakupionych gdzie indziej, ale także do dokonania płatności za przejazd kartą bezstykową. Kasowniki nie będą posiadały drukarki a pasażerowie po opłaceniu przejazdu nie otrzymają żadnego papierowego pokwitowania. Arkadiusz Filipowski, rzecznik Urzędu Miejskiego we Wrocławiu wyjaśnił w rozmowie z serwisem Wroclaw.pl, że informacja o wniesieniu opłaty za przejazd będzie kodowana w systemie. Podczas ewentualnej kontroli biletów pasażer jedynie przyłoży kartę do czytnika kontrolerskiego, gdzie wyświetli się informacja o zakupionym bilecie.

Przeczytajcie także: W Anglii płatności za bilety będą jeszcze prostsze

W podobny sposób za przejazdy np. metrem mogą płacić od dłuższego już czasu Londyńczycy. Dzięki temu liczba transakcji zbliżeniowych w Wielkiej Brytanii lawinowo wzrosła a kraj ten jest pod tym względem europejskim liderem. Natomiast we Wrocławiu płacić za przejazdy komunikacją będzie można nie tylko bankowymi kartami zbliżeniowymi, ale także elektroniczną portmonetką UrbanCard, płatnościami mobilnymi HCE oraz systemem Blik.

Zostaw komentarz

Marek Kos

Dziennikarz
Aktywny od: 02.10.2015
Dodał: 31 artykułów

Inne artykuły tego autora:

Na Wyspach chcą podniesienia limitu na płatności bez PIN-u nawet do 100 funtów. W Polsce to nadal 50 zł

Dzięki zwiększeniu limitu skraca się średni czas potrzebny na obsługę klientów, co dla handlu nie jest bez znaczenia

Ważny wyrok w sprawie tzw. trwałego nośnika. Komunikat o zmianie regulaminu bank może wysyłać mejlem

Ale przekazanie informacji o nowym cenniku czy warunkach prowadzenia rachunku jedynie przez komunikator w serwisie transakcyjnym jest niezgodne z przepisami

Apple znalazło sposób na banki, które nie chcą współpracować przy Apple Pay. Po prostu je omija

Z nowego rozwiązania opartego o wirtualną kartę kredytową firmy Wirecard korzystać mogą mieszkańcy Wielkiej Brytanii i Francji

Przy płatności kartą darmowa dostawa Pocztą Polską. Nowa promocja Visy

Promocja transakcji kartami za zakupy internetowe rusza już w czwartek i potrwa trzy tygodnie

W Polsce jest 27 mln kart debetowych. W Wielkiej Brytanii już 100 mln

Wydaniem 100 mln debetówek Brytyjczycy świętują 50. rocznicę sprzedaży pierwszej karty płatniczej na swoim rynku 

Pokaż wszystkie artykuły tego autora →

Zapisz się do newslettera

Cashless na Youtube

Q5mv9oSMmys
Nie możecie się dostać na konto? Karta nie działa? Awaria w banku? Chcecie się podzielić informacją, która może być ciekawa dla innych? Napiszcie do nas.