W Polsce jest 27 mln kart debetowych. W Wielkiej Brytanii już 100 mln

W Polsce jest 27 mln kart debetowych. W Wielkiej Brytanii już 100 mln

Dodano: 06/07/2016 - 17:50

Wydaniem 100 mln debetówek Brytyjczycy świętują 50. rocznicę sprzedaży pierwszej karty płatniczej na swoim rynku 

Niedawno przedstawiciele Visy oraz Millennium (następca BIG Banku) świętowali 25. rocznicę wydania w Polsce pierwszej karty płatniczej. Co ciekawe, rynek brytyjski jest pod tym względem dwukrotnie starszy, bo niedawno świętował półwiecze obecności kart bankowych. Skłania to do kilku porównań.

Przeczytajcie także: Ogromny wzrost płatności kartami

O ile banki z Polski wydały już ponad 27 mln kart debetowych (najnowsze dane NBP za I kw. 2016 r.), o tyle Brytyjczycy noszą w swoich portfelach już 100 mln tych najbardziej popularnych kart. Przy tym cały czas rośnie wartość transakcji dokonywanych za ich pośrednictwem. W grudniu 2015 r. była ona niemal o 7 proc. wyższa w porównaniu z grudniem 2014 r.

W Polsce, z racji niższej bazy, przyrosty są o wiele większe. Zanotowany w I kw. bieżącego roku wzrost wyniósł ok. 19 proc. Co ciekawe, podobnie jak w Polsce, tak i w Wielkiej Brytanii motorem rosnącej popularności kart bankowych jest technologia zbliżeniowa. Już 62 proc. tamtejszych kart przystosowana jest do płatności bezstykowych (w Polsce grubo ponad 80 proc.). Na liczbę płatności zbliżeniowych na rynku brytyjskim pozytywny wpływ ma udostępnienie niedawno płatności mobilnych Apple Pay oraz umożliwienie płacenia kartami za korzystanie z komunikacji miejskiej w Londynie.

Przeczytajcie także: W kartach kredytowych coś drgnęło

Statystyczny mieszkaniec Wielkiej Brytanii ma dziś w kieszeni średnio 1,5 karty debetowej. W Polsce wskaźnik ten wynosi na razie 0,75. Z wyliczeń Brytyjskiego Stowarzyszenia Kart (UK Cards Association) wynika, że już ponad połowa sprzedaży detalicznej w tym kraju odbywa się z wykorzystaniem kart debetowych. Szacuje się, że w Polsce wciąż ok. 80 proc. transakcji detalicznych wykonywanych jest gotówką.

Newsletter