Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Szykuje się kolejna regulacja na rynku finansowym. Unijna dyrektywa ma pomóc w walce z fraudami kartowymi

Projekt nowego aktu prawnego został już przyjęty przez Komisję Europejską

W dzisiejszym Dzienniku Gazecie Prawnej możecie przeczytać ciekawy tekst Emilii Świętochowskiej na temat nowej regulacji, jaka prawdopodobnie wkrótce zostanie wprowadzona w Unii Europejskiej. Dyrektywa, która została już przyjęta przez KE a aktualnie trwa jej dopracowywanie przez Radę, wprowadza jednolite dla wszystkich krajów Unii Europejskiej ramy prawne w zakresie przeciwdziałania przestępczości kartowej i fałszerstw.

Przeczytajcie także: Millennium zwraca opłaty za karty

Jak może wiecie z innych tekstów w serwisie Cashless, polskie prawo w zakresie zwalczania fraudów kartowych jest dość surowe. Wystarczy wspomnieć, że użycie nieswojej karty do płatności traktuje jak kradzież z włamaniem, za co grozi kara do 10 lat więzienia. Nowa dyrektywa może jednak wymusić podniesienie kary np. za ataki hakerskie, z maksymalnie dwóch lat pozbawienia wolności obecnie do minimum trzech lat.

Wprowadzane przez dyrektywę zmiany będą także dotyczyć jurysdykcji. Wedle obowiązujących w Polsce przepisów miejsce powstania szkody nie jest warunkiem pociągnięcia sprawcy do odpowiedzialności przed polskim sądem, bo kluczowe jest miejsce popełnienia czynu i obywatelstwo sprawcy. Nowe unijne przepisy mają pozwolić na ściganie przestępców, niezależnie od tego w jakim kraju działają. Liczyć się ma kraj, w którym ofiara ataku posiadała rachunek.

Przeczytajcie także: Ruszył program Polski Bezgotówkowej

Na koniec warto wspomnieć o przytaczanych przez DGP wzrostach fraudów na polskim rynku. Gazeta podaje, że w I poł. bieżącego roku było ich o kilkadziesiąt procent więcej niż w poprzednim okresie. I to wszystko prawda, tylko nie można abstrahować od innego wskaźnika, a mianowicie liczby transakcji kartami ogółem. Ta również rośnie bardzo dynamicznie. W rezultacie udział transakcji fraudowych w całości obrotu kartowego utrzymuje się na bardzo niskim poziomie, jednym z najniższych w Unii Europejskiej.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, str. B6

KATEGORIA
INNI NAPISALI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies