Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partner merytoryczny

Bitcoinowa gorączka. Trwają spekulacje, czy bańka w końcu pęknie

Obawy, co do przyszłości kryptowalut, rosną w tempie, w jakim wzrasta ich wartość rynkowa – zauważa The Guardian

Jak informuje The Guardian, w ostatnich miesiącach część ekspertów coraz mocniej bije na alarm, ponieważ popularne kryptowaluty osiągają rekordowe wzrosty wycen na poziomie kilkuset procent. Istnieje zatem obawa, że wkrótce może się to zakończyć katastrofą dla inwestorów. W ciągu dziewięciu miesięcy wartość najpopularniejszej kryptowaluty, czyli bitcoina, wzrosła z 969 do ponad 5000 dolarów. W analogicznym okresie wartość Ethereum, nazywanego "bitcoinem 2.0" i faktycznej alternatywy dla tej waluty wzrosła z 8 do ponad 400 dolarów. Aktualne ceny w październiku są nieco niższe, odpowiednio 4500 i 300 dolarów, ale i tak wyglądają to imponująco.

Przeczytajcie także: Blockchain na warszawskiej giełdzie? Zarząd GPW bada możliwości...

Zdania o kryptowalutach są mocno podzielone. Część banków zastanawia się, czy ulec presji inwestorów, czy jednak pozostać na marginesie nowego rynku. Przykładem tego pierwszego jest Goldman Sachs, który może być pierwszym bankiem z działem zajmujący się handlowaniem bitcoinem i innymi kryptowalutami. Informował o tym kilka dni temu "Wall Street Journal”. Guardian przypomina, że rząd Japonii już wdrożył w życie prawo uznające bitcoina za metodę płatności, a podobne regulacje ma wprowadzić Australia. Dodajmy, że kraje takie jak Indie i Szwecja same zastanawiają się nad wprowadzeniem własnych kryptowalut.

Tymczasem z istnienia cyfrowych walut nie są zadowolone takie mocarstwa jak Chiny, które uznają handel nimi za niezgodny z prawem. W mediach pojawiają się doniesienia o "piramidach finansowych" czy wykorzystywaniu "tzw. innowacji w finansach" do działalności przestępczej. Podsumowaniem głosów "na nie” niech będzie wypowiedź choćby szefa JP Morgan Jamiego Dimona – to jest zwykłe oszustwo. Prawdziwym problemem kryptowalut nie musi być jednak samo ich istnienie, ale próba skorzystania na ich popularności. Już w lipcu amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd informowała, że tego typu transakcje zakupu to nic innego jak oferowanie papierów wartościowych i powinny podlegać związanym z tym regulacjom. Także w Polsce pojawiły się ostrzeżenia przed firmami, które mogą wykorzystywać kryptowaluty do niezgodnych z prawem działań.

Przeczytajcie także: KNF i NBP są zbyt konserwatywne w sprawie kryptowalut

We wrześniu mój redakcyjny kolega Jacek Uryniuk pisał o komunikacie UOKiK, w którym Urząd przestrzegał przed współpracą z podmiotem OneLife Network Limited, zarejestrowanym na Belize. Spółka zachęca do kupowania pakietów edukacyjnych OneLife lub OneAcademy oferując możliwość otrzymywania korzyści materialnych za wprowadzenie innych osób do systemu. Wraz z zakupionym pakietem edukacyjnym konsument otrzymuje żetony. Dzięki nim może nabyć kryptowalutę OneCoin. W połowie sierpnia Polskie Stowarzyszenie Bitcoin na swoim profilu na Facebooku opublikowało wpis, w którym zaleca daleko idącą ostrożność w kontaktach z firmami, które na fali wzrostu popularności kryptowalut oferują nieprzejrzyste produkty finansowe umożliwiające inwestycje w cyfrowe pieniądze.

W sprawie bitcoina głos zabrał także NBP, w odpowiedzi na list Mirosławy Nykiel, która skrytykowała wspólne oświadczenie banku centralnego i KNF w sprawie kryptowalut, o czym szerzej pisał Piotr Dziubak. Bank centralny zaznaczył, że nie jest przeciwny rozwojowi technologii takich jak blockchain, ale bez wykorzystania w nich np. bitcoina. W kwestiach możliwości objęcia depozytów kryptowalutowych gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego i ustawą o usługach płatniczych, NBP odpowiedział, że nie ma takich planów i zasłonił się brakiem inicjatywy ustawodawczej.

Kategoria

Udostępnij ten artykuł

Zostaw komentarz

Tomasz Jurczak

Redaktor
Aktywny od: 24.08.2017
Dodał: 112 artykułów

Inne artykuły tego autora:

Wrocław staje się powoli krajowym liderem rozwoju płatności miejskich. Nowe wdrożenie w stolicy Dolnego Śląska

Na początku marca w całym mieście ma działać ponad 150 nowych biletomatów, w których będzie można płacić kartami Mastercarda i Visy oraz Blikiem

Użytkownicy kart Visy będą mogli skorzystać ze zniżek na lotniskach

Organizacja płatnicza uruchamia nową usługę dla posiadaczy kart z Europy

Blockchain może powstrzymać handel "krwawymi diamentami"

Firmy na całym świecie szukają nowych sposobów wykorzystania technologii łańcucha bloków

Nowa aplikacja Euro Banku dostępna już także na urządzenia z systemem iOS

Wcześniej mobilną apkę drugiej generacji otrzymali klienci Euro Banku korzystający ze smartfonów z systemem Android

PKO uruchamia kantor internetowy. Wkrótce zaoferuje nową kartę wielowalutową, dostępną dla wszystkich klientów

Od dziś już wszyscy klienci PKO a nie tylko biznesowi, mogą wymieniać waluty za pośrednictwem swojego internetowego serwisu transakcyjnego

Pokaż wszystkie artykuły tego autora →

Zapisz się do newslettera

Najczęściej czytane

Polish API już za moment. ZBP zaprasza na prezentację nowego projektu

Polish API to rozwiązanie, dzięki któremu banki chcą…

Startują konsultacje projektu Polish API. Dokumentacja jest już dostępna na stronie internetowej

Konsultacje dotyczące interfejsu umożliwiającego dostęp do rachunków bankowych…

Tak kończy się pewna epoka. Visa w ślad za konkurencją powoli rezygnuje z podpisów autoryzujących płatności

Zmiany zasad autoryzacji płatności bezgotówkowych kartami zaczną obowiazywać…

Cashless na Youtube

Q5mv9oSMmys
Nie możecie się dostać na konto? Karta nie działa? Awaria w banku? Chcecie się podzielić informacją, która może być ciekawa dla innych? Napiszcie do nas.