Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partner merytoryczny
Fraudy

Oszukują na przelewach. NBP podaje, że liczba fraudów tego typu w II poł. ubiegłego roku niemal się podwoiła

Na szczęście jest mniej oszustw przy wykorzystaniu kart płatniczych. I to w sytuacji, gdy zarówno liczba jak i transakcyjność plastików szybko rosną

Narodowy Bank Polski opublikował właśnie raport na temat funkcjonowania systemu płatniczego w Polsce w II poł. ubiegłego roku. Dokument prezentuje m.in. dane na temat oszustw dokonywanych przy wykorzystaniu różnego rodzaju instrumentów płatniczych. Raport zawiera bardzo optymistyczne dane na temat fraudów kartowych. Niestety o wiele gorzej jest, jeśli wziąć pod uwagę oszustwa przy użyciu przelewów.

Przeczytajcie także:  Citi chce zautomatyzować sprzedaż kart kredytowych

I tak NBP podaje, że w okresie od lipca do grudnia 2017 r. odnotowano 1259 przypadków kradzieży pieniędzy przy wykorzystaniu poleceń przelewu. To niemal dwukrotnie więcej niż w I poł. 2017 r., gdy fraudów takich stwierdzono 678. Bank centralny nie podaje przyczyn tak znacznego wzrostu transakcji oszukańczych. Najwyraźniej jednak stoi za tym aktywność hakerów dobierających się do pieniędzy klientów bankowości elektronicznej. Wraz ze wzrostem liczby oszustw zmniejszyła się ich średnia wartość, z ok. 31,4 tys. zł na koniec czerwca 2017 r. do 11,8 tys. zł na koniec grudnia.

O wiele lepsze dane zaprezentowano, jeśli idzie o fraudy przy wykorzystaniu kart płatniczych. Według danych uzyskanych z banków liczba takich transakcji zmniejszyła się z ponad 62 tys. w I poł. 2017 r. do 59,6 tys. w II poł. ub. roku. I to, przypomnę, przy rosnącej zarówno liczbie kart (wzrost z 37,7 mln w czerwcu do 39,1 mln w grudniu) jak i liczbie transakcji (wzrost z 1,16 mld w II kw. do 1,22 mld w IV kw.). Natomiast z danych agentów rozliczeniowych (operatorzy terminali płatniczych) wynika, że oszustw było jeszcze mniej, bo ok. 17 tys. Trzeba jednak pamiętać, że dane agentów nie obejmują np. zagranicznych kradzieży kartami wydanymi przez banki z Polski.

Przeczytajcie także:  Warszawa wprowadzi nowy system płatności za bilety

Jeśli idzie o udział poszczególnych rodzajów oszustw w całości fraudów, to najwięcej jest tzw. innych. A w tej grupie raportowane są np. oszustwa w wyniku przejęcia numeru karty bez jej plastikowej postaci, a więc np. w internecie. Udział fraudów w kategorii inne wzrósł w II poł. 2017 r. do 51,9 proc., w porównaniu z 46,5 proc. w I poł. 2017 r. To jedyna kategoria, która zanotowała wzrost liczby fraudów w badanym okresie.

Niepokojący może być też wzrost wartości oszustw kartowych o 21,5 proc. z 13,7 mln zł na koniec czerwca do 16,6 mln zł na koniec grudnia. Niemniej w całości obrotu kartowego fraudy to ułamki. Pod względem liczby stanowiły 0,002 proc. a pod względem wartości – 0,005 proc. wszystkich. To jedne z najlepszych wskaźników w Europie.

Kategoria

Udostępnij ten artykuł

Zostaw komentarz

Jacek Uryniuk

Redaktor naczelny
Aktywny od: 22.01.2015
Dodał: 3087 artykułów

Inne artykuły tego autora:

Sprawiają, że pożyczanie pieniędzy jest proste jak nigdy dotąd. Kontomatik drugim nominowanym do tytułu Fintech Roku

Kontomatik znalazł się w grupie kilku fintechów z Polski, które mają szansę na tytuł. Ogłoszenie zwycięzców nastąpi 7 czerwca podczas Cashless Fintech Evening powered by Mastercard

Śląski obniża do 50 euro odpowiedzialność klientów za fraudy kartowe. Wkrótce to będzie standard

Obniżenie limitu z obecnych 150 euro wymusza dyrektywa PSD II i przepisy związanych z nią tzw. RTS-ów

Postawili na blockchain, zaoferowali aplikację mobilną i telematykę. Bacca nominowana do tytułu Fintech Roku

Bacca jest jednym z kilku polskich fintechów, które mają szansę zdobyć tytuł. Zwycięzców poznacie już 7 czerwca podczas Cashless Fintech Evening powered by Mastercard

Tadeusz Kościński: polska karta nie była nam potrzebna po to, by mieć plastik z orłem, ale by obniżyć koszty akceptacji

Z wiceministrem w resorcie przedsiębiorczości i technologii Tadeuszem Kościńskim rozmawiam m.in. na temat programu Polski Bezgotówkowej, terminali w urzędach administracji publicznej i wpływie PSD II na rynek płatności bezgotówkowych

Pokaż wszystkie artykuły tego autora →

Zapiszcie się do newslettera

Cashless na Youtube

wOKrWHZ7Jrc
Nie możecie się dostać na konto? Karta nie działa? Awaria w banku? Chcecie się podzielić informacją, która może być ciekawa dla innych? Napiszcie do nas.