Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partner merytoryczny

Dowody osobiste wracają do oddziałów byłego BPH. Czarne chmury nad biometrią naczyń krwionośnych

To zła informacja dla technologii finger vein obecnej w Polsce od kilku lat

BPH był pierwszym i na razie jedynym bankiem w Polsce, który zdecydował się na szersze wprowadzenie do swoich placówek czytników naczyń krwionośnych palca. Mało tego, jeszcze w ubiegłym roku rozszerzył obecność tej technologii także na placówki partnerskie. Pierwotnie czytniki finger vein funkcjonowały jedynie w oddziałach własnych BPH. Wydawało się zatem, że jest szansa na pozostawienie ich po fuzji z Aliorem.

Przeczytajcie także: Fuzja i zmiany w cenniku Aliora

Tymczasem z komunikatu na temat planowanej na koniec marca fuzji operacyjnej, rozsyłanego do klientów byłego BPH, wynika, że od 27 marca jeśli odwiedzą oddział swojego banku, ich tożsamość będzie weryfikowana za pomocą dowodu osobistego. Wygląda więc na to, że Alior nie tylko nie zamierza rozszerzać technologii finger vein na kolejne oddziały, ale i zrezygnuje z niej tam, gdzie ona obecnie funkcjonuje, a więc w placówkach byłego BPH.

Służby prasowe Aliora na moje pytanie w tej sprawie nie są jeszcze w stanie udzielić jednoznacznej odpowiedzi. – Do dnia fuzji operacyjnej weryfikacja tożsamości klientów w placówkach byłego BPH odbywać się będzie tak jak dotychczas. Natomiast po 27 marca klienci będą mogli identyfikować się zarówno biometrycznie jak i przy pomocy dowodu. Nie podjęliśmy jeszcze decyzji co do przyszłości technologii finger vein w naszej organizacji. Zmiana zapisu w regulaminie to zabezpieczenie na wypadek gdybyśmy jednak z biometrii naczyń krwionośnych zrezygnowali – powiedziano mi w biurze prasowym banku.

Przeczytajcie także: Nie dajcie się nabrać na takie wezwanie do zapłaty

Technologia finger vein obecna jest na polskim rynku od kilku lat. Jako pierwsze wprowadziły ją do bankomatów banki spółdzielcze. Dzięki niej np. beneficjenci pomocy społecznej mogą wypłacać świadczenia z bankomatów bez konieczności korzystania z plastikowych kart. W czytniki finger vein swoje bankomaty wyposażyła również sieć Planet Cash. Testy rozwiązania prowadził Getin Bank w kilku swoich automatycznych oddziałach a BZ WBK w paru placówkach. Getin jednak z projektu automatycznych oddziałów zrezygnował a BZ WBK na razie nie podjął decyzji o szerszym wdrożeniu biometrii. Również większość bankomatów Planet Cash nie obsługuje wciąż wypłat biometrycznych.

Co zrobi Alior? Nie chcę zgadywać, ale gdybym miał to zrobić, to postawiłbym na to, że jednak czytników finger vein się pozbędzie, np. ze względu na koszty. Aby utrzymać poziom obsługi klientów byłego BPH, w czytniki biometryczne musiałby wyposażyć całą sieć swoich oddziałów. A to spora inwestycja. W atmosferze poszukiwania oszczędności i zwolnień grupowych, które bank prowadzi, podjąć decyzję o wydaniu na nią pieniędzy może być trudno. Poza tym, jak się nieoficjalnie mówi, Alior pracuje nad biometrią twarzy i głosu, które mogą być wykorzystane w różnych kanałach, także zdalnych, a więc nie tylko w oddziałach i bankomatach.

Kategoria

Udostępnij ten artykuł

Zostaw komentarz

Jacek Uryniuk

Redaktor naczelny
Aktywny od: 22.01.2015
Dodał: 2495 artykułów

Inne artykuły tego autora:

Większość banków z Polski oferuje już aplikacje mobilne. Sprawdźcie swoją wiedzę na ich temat. Quiz Cashless

Trudno dziś wyobrazić sobie, by bank mógł uchodzić za nowoczesny nie posiadając w ofercie dobrej aplikacji na smartfony. Zapraszam na krótki test wiedzy na temat tego rozwiązania

Banki z Polski prowadzą już 204 oddziały w stylu cashfree. Najnowszy raport Cashless

Najwięcej placówek bez tradycyjnej obsługi kasowej posiada ING – prawie 100

ZBP w Sejmie: nadzór powinien przemyśleć wprowadzenie zakazu inwestycji w kryptowaluty

Zdecydowane stanowisko w stosunku do cyfrowych pieniędzy szef ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz przedstawił dziś podczas posiedzenia Komisji Finansów Publicznych

Już tysiąc urzędów w projekcie terminalizacji. KIR chwali się wynikami rządowego programu

W terminalach płatniczych zainstalowanych w ramach projektu do końca października zrealizowano bez mała 130 tys. transakcji

Banki SGB wprowadzają nowe, wspólne konto z kartą i aplikacją mobilną. W przyszłym roku zaoferują Android Pay

Nowy rachunek kosztuje tylko jednego złotego miesięcznie, a tak niska prowizja nie jest obarczona koniecznością spełniania żadnych dodatkowych warunków

Pokaż wszystkie artykuły tego autora →

Zapisz się do newslettera

Najczęściej czytane

Cashless na Youtube

Q5mv9oSMmys
Nie możecie się dostać na konto? Karta nie działa? Awaria w banku? Chcecie się podzielić informacją, która może być ciekawa dla innych? Napiszcie do nas.