Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Ostrzeżenie przed trojanem Faketoken. Nie dość, że ukradnie numer karty, to jeszcze zaszyfruje dane

Na atak tego szkodnika narażeni są użytkownicy smartfonów z systemem operacyjnym Android

Ostrzeżenie przed nową modyfikacją mobilnego trojana bankowego Faketoken opublikowali dziś eksperci z Kaspersky Lab. Szkodnik podszywa się pod różnego rodzaju programy i gry, w tym pod Adobe Flash Playera. Kradnie dane uwierzytelniające z ponad 2 tys. aplikacji bankowych. Dla klientów banków z Polski może być groźny dlatego, że potrafi wyświetlić się jako sklep Google Play i, prezentując stronę phishingową, wyłudzić dane kart płatniczych.

Przeczytajcie także: Nie dajcie się nabrać na ten moneyback

Jak donoszą specjaliści z Kaspersky Lab, nowa modyfikacja Faketoken jest nietypowa. Większość złośliwego oprogramowania koncentruje się bowiem na blokowaniu samego urządzenia, nie zaś danych, które zwykle posiadają kopie zapasowe zapisane w chmurze. W przypadku trojana Faketoken dane, łącznie z dokumentami i plikami multimedialnymi, takimi jak zdjęcia i filmy, zostają zaszyfrowane przy pomocy specjalnego algorytmu.

Jak działa Faketoken? Atak następuje po instalacji na smartfonie fałszywej aplikacji. Podczas procesu wstępnej infekcji Faketoken żąda praw administratora, zgody na nałożenie się na inne aplikacje lub bycie domyślną aplikacją obsługującą SMS-y. Często nie pozostawia użytkownikom innej możliwości niż spełnienie jego żądania. Uprawnienia te umożliwiają trojanowi między innymi kradzież danych: zarówno bezpośrednio, np. kontaktów i plików, jak i pośrednio, poprzez strony phishingowe.

Przeczytajcie także: To może być kolejny przypadek cash trappingu

Aby nie stać się ofiarą trojana Faketoken albo innych podobnych programów, specjaliści radzą, by zawsze mieć utworzone kopie zapasowe wszystkich danych, przechowywanych na urządzeniach mobilnych. Nie należy także automatycznie wyrażać zgód na wszelkie żądania generowane przez aplikacje, mieć zainstalowany program antywirusowy oraz aktualny system operacyjny.

Fot. Wikipedia/J.SA13D034

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies