Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Przed cash trappingiem nie tak łatwo się ustrzec. Policja zatrzymała bankomatowego złodzieja we Wrocławiu

Funkcjonariusze zatrzymali na gorącym uczynku mężczyznę podejrzanego o zakładanie na bankomatach specjalnych nakładek uniemożliwiających wypłatę pieniędzy

Wygląda na to, że cash trapping, czyli przechwytywanie wypłacanej gotówki, staje się coraz popularniejszą metodą okradania użytkowników bankomatów. Rano opisałem działalność pewnej pary przestępczej w Zabrzu, która w październiku podejmowała banknoty zablokowane w podajniku bankomatu po tym, gdy ktoś próbował wypłacić z niego pieniądze. Dzisiaj policja poinformowała, że wrocławscy funkcjonariusze zatrzymali na gorącym uczynku mężczyznę podejrzanego o zakładanie w bankomatach specjalnych nakładek uniemożliwiających wypłatę pieniędzy.

Przeczytajcie także: W Zabrzu bankomat nie wydawał pieniędzy

Sprawca montował na urządzeniach pułapki klejowe. Klient, który chciał wypłacić pieniądze, gotówki nie otrzymywał. Pieniądze przy wylocie przyklejały się od wewnątrz do specjalnie zamontowanej listwy. Gdy klient odchodził od bankomatu, podejrzany odklejał listwę i zabierał gotówkę. Zatrzymany, to czterdziestoletni obywatel Rumunii. Wrocławscy policjanci zajęli się tą sprawą zaalarmowali reklamacjami w sprawie braku możliwości wypłaty pieniędzy z urządzeń, spływającymi do banków z różnych miejsc na terenie miasta.

Policja apeluje, aby przed skorzystaniem z bankomatu dokładnie przyjrzeć się urządzeniu, czy nie ma na nim jakichś podejrzanie wyglądających, doczepionych elementów. Waszą uwagę powinien zwrócić każdy element, który sprawia wrażenie, że nie stanowi integralnej części urządzenia.

Przeczytajcie także: Sieci bankomatów rywalizują o względy banków

Moim zdaniem takie apele niewiele dadzą. Gdy macie do czynienia z tak prymitywnym sposobem kradzieży jak ten opisany powyżej, prawdopodobnie będziecie w stanie zauważyć, że do bankomatu doczepiono jakąś część. Jednak złodzieje potrafią sprawić, że banknoty utkną w oryginalnym podajniku maszyny, a wtedy nie ma szans na to, abyście sami rozstrzygnęli czy to awaria czy próba kradzieży. Na szczęście większość sieci bankomatowych zabezpiecza się przed takimi działaniami stosując nowoczesny monitoring. Maszyny podnoszą alarm przy każdej próbie manipulacji przy nich.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies