Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partner merytoryczny
Uber znowu przegrywa przed europejskim sądem. Czy to już koniec usługi jaką znacie?

Uber znowu przegrywa przed europejskim sądem. Czy to już koniec usługi jaką znacie?

Tym razem orzekał Trybunał Sprawiedliwości UE w Luksemburgu – sędziowie stwierdzili, że amerykańska firma świadczy usługi transportowe a nie z zakresu społeczeństwa informacyjnego

Dzisiaj Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu pozwolił francuskiemu rządowi karać firmy takie jak Uber za oferowanie usług przewozowych bez odpowiednich licencji. Orzeczenie ma charakter precedensowy i może wskazywać kierunek działań władzom w pozostałych krajach UE. Jeśli tak zdecydują poszczególne rządy państw członkowskich, Amerykanie aby funkcjonować na tych rynkach, będą musieli uzyskać takie same pozwolenia, o jakie dzisiaj starają się korporacje taksówkowe chcące oferować usługi transportowe.

Przeczytajcie także: Uber jest jak Orlen sześć lat temu

To kolejna porażka sądowa Ubera w ostatnich miesiącach. Pod koniec grudnia w tym tekście informowałem Was o tym, że Europejski Trybunał Sprawiedliwości na wniosek taksówkarzy z Barcelony, zakwalifikował usługi świadczone przez Ubera, polegające na organizowaniu przejazdów poprzez łączenie kierowców i pasażerów w aplikacji, jako działalność transportową. Orzekł, że każdy kraj członkowski może samodzielnie określić warunki, na jakich są one świadczone.

Ubera ratowało do tej pory jeszcze to, że zgodnie z unijną dyrektywą by zachować jednolity rynek cyfrowy, każdy kraj UE musi notyfikować w Komisji Europejskiej projekt przepisów dotyczących społeczeństwa informacyjnego. A Amerykanie upierali się przy tym, że ich usługi bardziej niż transport przypominają świadczenie P2P podlegające właśnie tym regulacjom. Dzisiejsze orzeczenie TS niweczy tę linię obrony Ubera.

Przeczytajcie także: Uber upodabnia się do taksówek

Teraz ustawodawcy w każdym kraju UE będą mogli indywidualnie ustalać warunki, jakie muszą spełniać tacy przewoźnicy jak Uber. To dobra informacja między innymi dla polskiego resortu transportu, który przygotował projekt ustawy nakładający na podmioty świadczące tego typu usługi między innymi obowiązek posiadania licencji oraz odpowiednich ubezpieczeń. O szczegółach pisałem w tym tekście.

Warto też przypomnieć, że Uber nie siedział z założonymi rękami i w ostatnich miesiącach podjął decyzje, które amortyzują niekorzystne dla niego orzeczenia sądów. W kilku krajach wprowadził wymóg posiadania przez kierowców kas fiskalnych. Tak się stało na przykład w Polsce w przypadku tych kierowców, którzy przyjmują gotówkowe opłaty za przejazd. We Francji zawieszono świadczenie usługi UberPOP, ale Uber oferuje przewozy we współpracy z licencjonowanymi kierowcami. Mniej szczęścia firma miała na Węgrzech i w Danii, gdzie musiała zakończyć działalność.

Zostaw komentarz

Piotr Dziubak

Sekretarz redakcji
Aktywny od: 22.01.2015
Dodał: 745 artykułów

Inne artykuły tego autora:

Pytacie, gdzie jest Wasza przesyłka, a Alexa odpowiada. Nowa usługa firmy kurierskiej

XPO Logistics jako jeden pierwszych na świecie oferuje klientom możliwość śledzenia dostaw za pomocą inteligentnych głośników

Loteria Visy: do wygrania wyjazdy na pierwszy mecz Polaków podczas Mistrzostw Świata 2018

Aby wygrać jeden z 42 pakietów wyjazdowych, należy zarejestrować dowolną transakcję dokonaną kartą Visy o wartości powyżej 5 zł

Polska Bezgotówkowa: do przedsiębiorców trafiło już ponad 15 tys. darmowych terminali

Najwięcej urządzeń otrzymali właściciele firm z województw: śląskiego, mazowieckiego, małopolskiego i dolnośląskiego

Nowy konkurs Cashless. Do wygrania zaproszenia na konferencję Payment Meeting

Siódma konferencja Payment Meeting odbędzie się 23 kwietnia 2018 roku, jak zawsze w Warszawie

Apple Pay dotarł dzisiaj do Brazylii. Na razie współpracuje wyłącznie z Itau Unibanco

Pierwszy w Brazylii był jednak Google Pay, który został tam uruchomiony miesiąc temu wspólnie z Banco Bradesco

Pokaż wszystkie artykuły tego autora →

Zapiszcie się do newslettera

Cashless na Youtube

k_A1sJ-jf1U
Nie możecie się dostać na konto? Karta nie działa? Awaria w banku? Chcecie się podzielić informacją, która może być ciekawa dla innych? Napiszcie do nas.