Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partner merytoryczny

Koniec taryfy ulgowej dla Airbnb? Rządy chcą opodatkowania platformy wynajmu mieszkań

Ministrowie finansów UE we wrześniu w Tallinie mają dyskutować o tym, jak zmusić serwisy takie jak Airbnb i Uber, by płaciły podatki w Europie

Komisja Europejska ogłosiła dzisiaj, że 16 września podczas szczytu w Tallinie w Estonii ministrowie finansów krajów członkowskich zastanowią się nad sposobem opodatkowania platform współdzielenia takich jak Airbnb – poinformował The Guardian. Airbnb to serwis i aplikacja, dzięki której możecie w dowolnym miejscu na świecie wynająć mieszkanie, dom lub apartament bezpośrednio od właściciela i zapłacić podpiętą do apki kartą. Serwis pobiera za to prowizję.

Przeczytajcie także: Z tą aplikacją zwiedzisz cały świat

Usługa stała się bardzo popularna. Jak podaje PAP, we Francji skorzystało z niej w ubiegłym roku ponad 10 mln osób. To musiało wygenerować olbrzymie dochody. Problem w tym, że tamtejszy fiskus otrzymał z tego niecałe 100 tys. euro podatku. 

The Guardian cytuje francuskiego ministra finansów Bruna Le Maire, który oświadczył, że miarka się przebrała a tego rodzaju sytuacja jest nie do przyjęcia. Autor tekstu przytacza także wypowiedzi przedstawicielki Komisji Europejskiej, która twierdzi, że Bruksela przygotuje własne propozycje w zakresie opodatkowania podmiotów takich jak Airbnb. Problem jest skomplikowany, bo KE dotychczas wspierała podmioty takie jak Uber i Airbnb, uznając, że stanowią one cenne ogniwo w procesie tworzenia nowych miejsc pracy i budowania nowoczesnej gospodarki cyfrowej. 

Przeczytajcie także: Uwzięli się na Ubera, atakują też Airbnb

Tymczasem w wielu europejskich miastach aplikacja Airbnb nie jest lubiana przez właścicieli hoteli oraz mieszkańców. Rynek krótkotrwałego wynajmu prywatnych mieszkań zniechęca bowiem do windowania cen noclegów w szczycie sezonu. Przeciwko Airbnb protestowali już między innymi hotelarze w Barcelonie i Paryżu. W stolicy Francji rada miasta głosowała np. za obowiązkiem uzyskania licencji przed zamieszczeniem ogłoszenia w aplikacji. Krótkotrwały wynajem powoduje także, że na rynek trafia mniej mieszkań, w których mogłoby żyć osoby na stałe przebywające i pracujące w danej metropolii. Rosną w związku z tym czynsze wynajmu pozostałych nieruchomości.

Moim zdaniem rynek platform takich jak Airbnb czy Uber należy uregulować, ale w taki sposób, by nie wylać dziecka z kąpielą. Tak jak Ikea udowodniła, że można mieć ładne meble za rozsądne pieniądze, tak Airbnb pokazało, że podróże nie są wyłącznie dla bogaczy. 

Zostaw komentarz

Piotr Dziubak

Sekretarz redakcji
Aktywny od: 22.01.2015
Dodał: 560 artykułów

Inne artykuły tego autora:

Australia, tak jak Japonia, zamierza uregulować rynek walut cyfrowych 

Przepisy mają zapobiegać praniu brudnych pieniędzy oraz utrudnić finansowanie działalności ...

Były prezes operatora Blika został szefem Comperii

Grzegorz Długosz dołączył do nowego zarządu spółki powołanego na trzyletnią kadencję ...

Apple Pay, Samsung Pay i Android Pay na razie słabo sobie radzą na amerykańskim rynku

Większość amerykańskich wydawców kart umożliwia klientom korzystanie z cyfrowych portfeli t...

eBay każdemu z Was wyświetli się inaczej i po polsku. Serwis aukcyjny wystartował z nową stroną

System ma się uczyć Waszych preferencji i prezentować oferty, które potencjalnie mogą Was za...

Bezgotówkowcy pomóżcie. Płacąc mastercardem w Empiku, fundujecie posiłki dzieciom w Rwandzie

Każda transakcja kartą z logo Mastercard w sklepie tej sieci lub na jej stronie internetowej, t...

Pokaż wszystkie artykuły tego autora

Zapisz się do newslettera

Najczęściej czytane

Płatności Android Pay kartami Visy już dostępne w mBanku

Od teraz większość klientów tej instytucji wyposażonych w…

Cashless na Youtube

Q5mv9oSMmys
Nie możecie się dostać na konto? Karta nie działa? Awaria w banku? Chcecie się podzielić informacją, która może być ciekawa dla innych? Napiszcie do nas.