Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Polskie instytucje otwierają się na blockchain. Po KDPW testy tej technologii zapowiedział PKO BP

Bank przeprowadzi analizę przydatności w swoim biznesie rozwiązania opracowanego przez firmę Coinfirm

Coinfirm to startup, który znalazł się wśród zwycięzców II edycji programu akceleracyjnego MIT Enterprise Forum. Opracowana przez niego platforma Trudatum umożliwia przy wykorzystaniu technologii blockchain wdrożenie rozwiązań sprawdzających i weryfikujących dane. Celem ogłoszonych dziś przez PKO BP testów jest zbadanie możliwości integracji tej platformy z systemami banku oraz znalezienie obszarów, w których wykorzystanie blockchain byłoby możliwe i uzasadnione.

Przeczytajcie także: Revolut pozwoli wymieniać bitcoiny

Jak podaje PKO BP platforma Trudatum udoskonala rozwiązania związane z zapisywaniem i przechowywaniem danych, a jednocześnie zapewnia skuteczną i zabezpieczoną kryptograficznie cyfrową zgodność podpisu. Z deklaracji banku wynika, że platforma wprowadza przełom w zakresie gromadzenia danych, dokumentów oraz plików.

PKO BP w opublikowanym dziś komunikacie prasowym chwali się, że jest pierwszą instytucją finansową z Polski, która zaczyna testy blockchain. Tymczasem kilka dni temu Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych zapowiedział realizację podobnego projektu. KDPW planuje rozpoczęcie testów nowej technologii jeszcze w tym kwartale a mają one potrwać do końca bieżącego roku.

Przeczytajcie także: KDPW stawia na blockchain

Blockchain większości z Was kojarzy się zapewne przede wszystkim z bitcoinem, który istnieje dzięki tej technologii. Ale blockchain to nie tylko kryptowaluty. W skrócie to rozproszona, ale jednocześnie zsynchronizowana i praktycznie niemożliwa do sfałszowania baza danych. Jej kopią zgodną z aktualną wersją mogą dysponować wszyscy użytkownicy. Z tego też powodu może stanowić podstawę do oferowania nowoczesnych usług, także na rynku finansowym.

Nic więc dziwnego, że instytucje na całym świecie interesują się możliwościami jakie daje ta technologia. Jednocześnie wśród części specjalistów panuje przekonanie, że branża bankowa boi się blockchainu, gdyż jego rozwój może sprawić, iż banki, w tym centralne, przestaną być potrzebne. Z tego powodu decyzja PKO BP jest ciekawa i warta odnotowania.

KATEGORIA
TEMAT DNIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ
TAGI:

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies