Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partner merytoryczny

Rozmiar sieci bankowej wrócił do poziomu z 2011 roku. W branży pracuje już mniej niż 167 tys. ludzi

Z danych KNF wynika jednak, że banki spowolniły redukcję liczby placówek

Z opublikowanych w piątek przez Komisję Nadzoru Finansowego statystyk sektora bankowego w maju bieżącego roku wynika, że sieć bankowa na polskim rynku liczyła w tym miesiącu 14029 placówek. Złożyły się na nią oddziały, filie i przedstawicielstwa. Dla porównania w kwietniu było ich łącznie 14099 a w maju ubiegłego roku – 14232.

Przeczytajcie także: Alior rozwija wideoweryfikację

Sieć bankowa kurczy się więc dość szybko. Ale jeśli popatrzycie na dane z dłuższego okresu, to okaże się, że zmniejszanie liczby placówek wyhamowuje. Widać to dobrze, jeżeli weźmie się pod uwagę majowe dane od 2014 roku. Wówczas banki miały 15386 placówek. Rok później ich liczba zmniejszyła się o 505 lokalizacji a w 2016 r. – o następne 649. Natomiast dane z maja bieżącego roku pokazują zmniejszenie sieci bankowej w ciągu minionych 12 miesięcy jedynie o 203 placówki. Tak wygląda prosty wykres przedstawiający liczbę oddziałów, przedstawicielstw i filii bankowych w majach od 2010 r.Polska jest jednym z nielicznych wyjątków na mapie świata, w którym oddziałów bankowych jest dziś więcej niż przed wielkim kryzysem z końcówki ubiegłej dekady. Wydaje mi się, że banki powinny w szybszym tempie restrukturyzować swoją sieć stacjonarną i więcej środków angażować w automatyzację procesów wewnętrznych oraz inwestować w rozwój oferty mobilnej i internetowej. Dobrym przykładem tego jak można poradzić sobie z akwizycją nowych klientów przy zredukowanej sieci oddziałowej, jest wideoweryfikacja zastosowana przez Aliora. Ciekaw jestem pierwszych statystyk tego rozwiązania.

Przeczytajcie także: Kolejny rekord w przelewach ekspresowych

W ślad za zmniejszaniem się sieci oddziałów spada także zatrudnienie w bankowości. Z danych KNF wynika, że w maju na polskim rynku było 166992 bankowców. To o ponad 500 osób mniej niż w kwietniu, gdy w bankach pracowało 167512 osób, oraz o ponad 3,6 tys. osób mniej niż w maju 2016 r. Wynika więc z tego, że redukcja zatrudnienia przyspiesza, a jej tempo jest większe niż kurczenie się sieci oddziałowej. Może to sugerować, że w istniejących placówkach bankowcy mają mniej pracy, co jest kolejnym argumentem za przyspieszeniem redukcji sieci. Zwłaszcza, że jak pokazują statystyki KNF, zatrudnienie w centralach banków rośnie.

Kategoria

Udostępnij ten artykuł

Zostaw komentarz

Jacek Uryniuk

Redaktor naczelny
Aktywny od: 22.01.2015
Dodał: 2299 artykułów

Inne artykuły tego autora:

Tomasz Bogus odchodzi z BGŻ BNP Paribas. Na razie nie wiadomo, kto go zastąpi

Obecny prezes francuskiego banku pozostanie na stanowisku do końca października ...

Android Pay w Banku Śląskim jednak nie w tym roku

Z przekazanej przed chwilą informacji biura prasowego ING wynika, że aktualnym terminem startu ...

Rada Nadzorcza KIR-u ma nowego wiceprzewodniczącego. Kiciński za Groszka

Zmiana to konsekwencja wcześniejszej rezygnacji Mieczysława Groszka z kandydowania do zarządu ...

Blik nieprędko pojawi się w bankach spółdzielczych: nie ma presji ze strony klientów

Spółka PSP przygotowała specjalny proces ułatwiający spółdzielcom zaoferowanie ...

Pokaż wszystkie artykuły tego autora →

Zapisz się do newslettera

Cashless na Youtube

Q5mv9oSMmys
Nie możecie się dostać na konto? Karta nie działa? Awaria w banku? Chcecie się podzielić informacją, która może być ciekawa dla innych? Napiszcie do nas.