Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partner merytoryczny

Instytucje płatnicze będą jak banki. No prawie. Ważny przepis w ustawie implementującej dyrektywę PSD II

Projekt Ministerstwa Finansów zakłada, że instytucje płatnicze będą mogły przechowywać na swoich rachunkach pieniądze klientów

Kilka dni temu Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowelizacji ustawy o usługach płatniczych, która implementuje do polskiego prawa dyrektywę PSD II. Tekst na ten temat znajdziecie tutaj. Pisząc go obiecałem Wam, że zapytam prawników o najciekawsze elementy tego projektu. Niniejszym wywiązuję się z tej obietnicy a informacja, którą mam Wam do przekazania, może być niezwykle ważna dla całego sektora finansowego, nie tylko w Polsce.

Chodzi o składający się z kilku artykułów pkt. 82 ministerialnego projektu, w którym wprowadzana jest definicja m.in. małej instytucji płatniczej. Od krajowych instytucji płatniczych, takich jak operatorzy płatności mobilnych czy integratorzy płatności internetowych, MIP-y będą różnić się zawężeniem obszaru działania wyłącznie do Polski, limitem obrotów miesięcznych na poziomie maks. 1,5 mln euro oraz uproszczonym procesem licencyjnym przed Komisją Nadzoru Finansowego – wymagane będzie jedynie zarejestrowanie zamiast ubiegania się o zezwolenie.

Przeczytajcie także: Ruszył pilotaż mDokumentów

Natomiast ważna informacja, na którą chcę zwrócić Waszą uwagę, znajduje się w art. 117f. Autorzy projektu piszą tam, że mała instytucja płatnicza będzie mogła przechowywać środki pieniężne użytkowników na rachunkach płatniczych, przy czym łączna wysokość środków przechowywanych dla jednego użytkownika nie będzie mogła przekroczyć równowartości w złotych 2 tys. euro.

Dlaczego to takie ważne? Bo oznacza rozwianie wątpliwości, czy instytucja płatnicza niebędąca przecież bankiem czy SKOK-iem, może utrzymywać pieniądze klientów na prowadzonych przez siebie rachunkach. Jak tłumaczy dr Krzysztof Korus z kancelarii dLK, od początków regulacji instytucji płatniczych nie było jasne, czy mogą one utrzymywać tzw. salda na prowadzonych przez siebie dla użytkowników rachunkach. 

Przeczytajcie także: Citi postawi przenośne oddziały nad morzem

Jak mówi prawnik z dLK, wprost z dyrektyw unijnych uprawnienie takie wynika jedynie dla bliższych bankom instytucji pieniądza elektronicznego. Uzyskanie zezwolenia na prowadzenie działalności w takim charakterze jest jednak o wiele trudniejsze niż na działalność instytucji płatniczej, a w UE jest prawie 10 razy mniej instytucji pieniądza elektronicznego niż instytucji płatniczych.

Dr Krzysztof Korus uważa zatem, że jeżeli wspomniany przepis znajdzie się w ostatecznej wersji ustawy, Polska faktycznie może zyskać status ważnego ośrodka na światowej mapie branży fintech. – Zakładam, że dzięki niemu dla jakiejś puli firm z zagranicy działalność w Polsce może być atrakcyjna choćby tylko dlatego, by przetestować swoje rozwiązania na tzw. żywym organizmie – mówi przedstawiciel kancelarii dLK.

Zostaw komentarz

Jacek Uryniuk

Redaktor naczelny
Aktywny od: 22.01.2015
Dodał: 2394 artykułów

Inne artykuły tego autora:

O co chodzi w tych badaniach? Większość Polaków preferuje karty, ale i tak najczęściej płaci gotówką

Ciężko ocenić stosunek Polaków do obrotu bezgotówkowego, gdy wyniki sondaży przeprowadzanych przez różne instytucje często są ze sobą sprzeczne

Dobra wiadomość dla banków z Polski: jest pozytywna opinia KNF na temat wideoweryfikacji

KNF uczula jednak instytucje finansowe, że biometria twarzy bez użycia odczytu termicznego może być podatna na fałszerstwa

Getin Bank przeniesie 65 proc. swoich oddziałów. Będzie uruchamiać placówki w nowym formacie

Bank poinformował właśnie o otwarciu czterech zupełnie nowych oddziałów w Gdyni, Wrocławiu, Bydgoszczy i Pabianicach

Zastanawiacie się nad zmianą pracy? To może być oferta dla Was. Polska Bezgotówkowa szuka wiceprezesa

Zgłoszenia w konkursie na członka zarządu fundacja przyjmuje do 3 listopada, a więc czasu na wysłanie CV nie zostało zbyt dużo

Na rynku jest zaledwie 10 proc. wydrukowanych "pięćsetek". Ale wartość wszystkich banknotów w obiegu rośnie

Z danych NBP wynika, że na koniec września w obiegu było ponad 5 mln banknotów o nominale 500 zł

Pokaż wszystkie artykuły tego autora →

Zapisz się do newslettera

Najczęściej czytane

Do aplikacji BZ WBK zalogujecie się odciskiem palca także na Androidzie

Bank właśnie udostępnił klientom aktualizację apki. Przed premierą…

Trzeci bank z Polski wdraża wideoweryfikację. Od jutra dzięki niej założycie konto w BZ WBK

Wcześniej rozwiązanie umożliwiające potwierdzanie tożsamości podczas połączenia wideo…

Cashless na Youtube

Q5mv9oSMmys
Nie możecie się dostać na konto? Karta nie działa? Awaria w banku? Chcecie się podzielić informacją, która może być ciekawa dla innych? Napiszcie do nas.