Za kilkanaście dni rusza pilotaż mDokumentów. Ale jego zasady nie zachęcą wielu osób do udziału w testach

Za kilkanaście dni rusza pilotaż mDokumentów. Ale jego zasady nie zachęcą wielu osób do udziału w testach

Dodano: 20/04/2017 - 18:06

Pilot będzie ograniczony do dwóch miejscowości. Natomiast zgodnie z deklaracjami resortu cyfryzacji w całym kraju z nowego rozwiązania będzie można korzystać najpóźniej na przełomie lipca i sierpnia bieżącego roku

Coraz bliżej do uruchomienia nowego sposobu identyfikacji obywateli. Chodzi o mDokumenty, które mają być cyfrową alternatywą dla tradycyjnego dowodu, prawa jazdy czy ubezpieczenie OC. Na razie Ministerstwo Cyfryzacji w pilotażu chce sprawdzić, jak proponowane przez nie rozwiązanie jest oceniane i czy zyska akceptację obywateli. Wypowiedzieć się na ten temat będą mogli mieszkańcy Ełku i Koszalina, bowiem z władzami tych dwóch miast minister Anna Streżyńska podpisała dzisiaj porozumienie w sprawie przeprowadzenia pilotażu.

Jeśli czytaliście moje wcześniejsze teksty dotyczące mDokumentów, wiecie, że rozwiązanie to oparto o wiadomości SMS. Polega ono na tym, że nie będziecie musieli pokazywać np. policjantowi podczas kontroli drogowej dowodu osobistego. Podacie tylko Pesel lub numer telefonu a potem kod autoryzacyjny, który otrzymacie na komórkę. Wasza tożsamość zostanie wówczas potwierdzona, bo odpowiednie dane wraz z fotografią wyświetlą się na urządzeniu legitymującego.

Przeczytajcie także: Do urzędów będzie się można logować przez bank

Pilotaż w Ełku i Koszalinie ma się rozpocząć 11 maja. Uczestniczące w nim osoby z komórki zamiast dowodu będą mogły skorzystać wyłącznie w urzędach miejskich. Pod warunkiem wszakże, że wcześniej założą Profil Zaufany i osobiście stawią się w ratuszu z plastikowym dowodem osobistym, by zarejestrować się w pilotażu. Podczas kolejnej wizyty urzędnik potwierdzi już tożsamość petenta po nowemu, czyli poprzez system mDokumenty. Pilotaż zostanie zatem przeprowadzony w bardzo okrojonej wersji, bo nowego sposobu identyfikacji nie będą używały inne służby.

– Obiecywałam, że nie będę wprowadzać usług cyfrowych bez konsultacji z konsumentami. W trakcie pilotażu chcemy się dowiedzieć, jak postrzegane jest proponowane przez nas rozwiązanie oraz jakim cieszy się zainteresowaniem – powiedziała Anna Streżyńska podczas dzisiejszego briefingu prasowego. Minister cyfryzacji zapowiedziała, że nowy sposób potwierdzania tożsamości już w pełnej wersji ma ruszyć w całym kraju na przełomie lipca i sierpnia, ale czy to się uda w dużej mierze zależy od odpowiednich prac legislacyjnych, które muszą się wcześniej zakończyć. 

Dodała, że na początku system mDokumenty będzie zawierał informacje tożsame z tymi, które znajdują się na dowodzie osobistym. Z czasem w ten sam sposób będą prezentowane dane z prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego pojazdu czy ubezpieczenia OC. Natomiast kolejne dokumenty takie jak legitymacje studenckie, mają być udostępnione w specjalnej aplikacji. 

Przeczytajcie także: Profil Zaufany założycie przez Envelo

Także dzisiaj resort cyfryzacji ogłosił, że od 24 kwietnia kierowcy będą mogli online sprawdzić liczbę otrzymanych punktów karnych. Aby skorzystać z tej możliwości, będą musieli posiadać potwierdzony Profil Zaufany. Jeśli już go macie, zobaczycie w systemie sumę punktów karnych oraz rodzaj, datę i miejsce popełnienia wykroczenia. 

A wracając jeszcze do pilotażu mDokumentów, to nie wróżę mu dużej frekwencji. Profil Zaufany można już założyć zdalnie np. za pośrednictwem niektórych serwisów bankowych. Tymczasem by wziąć udział w pilotażu, trzeba będzie osobiście pofatygować się do urzędu z plastikowym dowodem, by się do programu zapisać. No ale być może nie o testowanie rozwiązania na większą skalę tu chodzi, tylko o pokazanie, że coś działa? Ale jeżeli tak, to wydaje mi się, że ciężko takiego pilota uznać za konsultacje z konsumentami.

 

Newsletter