Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partner merytoryczny

Za kilkanaście dni rusza pilotaż mDokumentów. Ale jego zasady nie zachęcą wielu osób do udziału w testach

Pilot będzie ograniczony do dwóch miejscowości. Natomiast zgodnie z deklaracjami resortu cyfryzacji w całym kraju z nowego rozwiązania będzie można korzystać najpóźniej na przełomie lipca i sierpnia bieżącego roku

Coraz bliżej do uruchomienia nowego sposobu identyfikacji obywateli. Chodzi o mDokumenty, które mają być cyfrową alternatywą dla tradycyjnego dowodu, prawa jazdy czy ubezpieczenie OC. Na razie Ministerstwo Cyfryzacji w pilotażu chce sprawdzić, jak proponowane przez nie rozwiązanie jest oceniane i czy zyska akceptację obywateli. Wypowiedzieć się na ten temat będą mogli mieszkańcy Ełku i Koszalina, bowiem z władzami tych dwóch miast minister Anna Streżyńska podpisała dzisiaj porozumienie w sprawie przeprowadzenia pilotażu.

Jeśli czytaliście moje wcześniejsze teksty dotyczące mDokumentów, wiecie, że rozwiązanie to oparto o wiadomości SMS. Polega ono na tym, że nie będziecie musieli pokazywać np. policjantowi podczas kontroli drogowej dowodu osobistego. Podacie tylko Pesel lub numer telefonu a potem kod autoryzacyjny, który otrzymacie na komórkę. Wasza tożsamość zostanie wówczas potwierdzona, bo odpowiednie dane wraz z fotografią wyświetlą się na urządzeniu legitymującego.

Przeczytajcie także: Do urzędów będzie się można logować przez bank

Pilotaż w Ełku i Koszalinie ma się rozpocząć 11 maja. Uczestniczące w nim osoby z komórki zamiast dowodu będą mogły skorzystać wyłącznie w urzędach miejskich. Pod warunkiem wszakże, że wcześniej założą Profil Zaufany i osobiście stawią się w ratuszu z plastikowym dowodem osobistym, by zarejestrować się w pilotażu. Podczas kolejnej wizyty urzędnik potwierdzi już tożsamość petenta po nowemu, czyli poprzez system mDokumenty. Pilotaż zostanie zatem przeprowadzony w bardzo okrojonej wersji, bo nowego sposobu identyfikacji nie będą używały inne służby.

– Obiecywałam, że nie będę wprowadzać usług cyfrowych bez konsultacji z konsumentami. W trakcie pilotażu chcemy się dowiedzieć, jak postrzegane jest proponowane przez nas rozwiązanie oraz jakim cieszy się zainteresowaniem – powiedziała Anna Streżyńska podczas dzisiejszego briefingu prasowego. Minister cyfryzacji zapowiedziała, że nowy sposób potwierdzania tożsamości już w pełnej wersji ma ruszyć w całym kraju na przełomie lipca i sierpnia, ale czy to się uda w dużej mierze zależy od odpowiednich prac legislacyjnych, które muszą się wcześniej zakończyć. 

Dodała, że na początku system mDokumenty będzie zawierał informacje tożsame z tymi, które znajdują się na dowodzie osobistym. Z czasem w ten sam sposób będą prezentowane dane z prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego pojazdu czy ubezpieczenia OC. Natomiast kolejne dokumenty takie jak legitymacje studenckie, mają być udostępnione w specjalnej aplikacji. 

Przeczytajcie także: Profil Zaufany założycie przez Envelo

Także dzisiaj resort cyfryzacji ogłosił, że od 24 kwietnia kierowcy będą mogli online sprawdzić liczbę otrzymanych punktów karnych. Aby skorzystać z tej możliwości, będą musieli posiadać potwierdzony Profil Zaufany. Jeśli już go macie, zobaczycie w systemie sumę punktów karnych oraz rodzaj, datę i miejsce popełnienia wykroczenia. 

A wracając jeszcze do pilotażu mDokumentów, to nie wróżę mu dużej frekwencji. Profil Zaufany można już założyć zdalnie np. za pośrednictwem niektórych serwisów bankowych. Tymczasem by wziąć udział w pilotażu, trzeba będzie osobiście pofatygować się do urzędu z plastikowym dowodem, by się do programu zapisać. No ale być może nie o testowanie rozwiązania na większą skalę tu chodzi, tylko o pokazanie, że coś działa? Ale jeżeli tak, to wydaje mi się, że ciężko takiego pilota uznać za konsultacje z konsumentami.

 

Kategoria

Udostępnij ten artykuł

Zostaw komentarz

Piotr Dziubak

Sekretarz redakcji
Aktywny od: 22.01.2015
Dodał: 629 artykułów

Inne artykuły tego autora:

Kaspersky pokaże kod źródłowy antywirusa, by bronić się przed zarzutami amerykańskiej administracji

Firma walczy o wiarygodność, po tym, jak w USA zabroniono używania jej oprogramowania na komputerach rządowych agencji

Najpierw wyznaczcie cele inwestycyjne, potem dobierzcie właściwe fundusze oraz strategię

Oferowane przez platformę inwestycyjną narzędzie może być szczególnie użytecznie dla osób, które same nie potrafią oszczędzać

TAPnij KASĘ! Rusza wielka promocja Android Pay i Aliora. Pula nagród to pół miliona złotych

Klienci banku, którzy w trakcie konkursu najaktywniej będą korzystać z aplikacji od Google’a, otrzymają nawet po tysiąc złotych

Telekom Banking – tak nazywa się wspólne przedsięwzięcie Aliora i Telekom Romania, które dziś rusza w Rumunii

Rumuński biznes Aliora powstał na wzór T-Mobile Usług Bankowych, który z średnim powodzeniem funkcjonuje w Polsce od maja 2014 r.

Już ubezpieczycie telefon w aplikacji Revoluta. Fintech udostępnił usługę w Polsce

Oferta wygląda na jedną z korzystniejszych na polskim rynku. Polisa pokryje koszty naprawy uszkodzonego lub zniszczonego smartfona

Pokaż wszystkie artykuły tego autora →

Zapisz się do newslettera

Najczęściej czytane

Do aplikacji BZ WBK zalogujecie się odciskiem palca także na Androidzie

Bank właśnie udostępnił klientom aktualizację apki. Przed premierą…

Trzeci bank z Polski wdraża wideoweryfikację. Od jutra dzięki niej założycie konto w BZ WBK

Wcześniej rozwiązanie umożliwiające potwierdzanie tożsamości podczas połączenia wideo…

Dobra wiadomość dla banków z Polski: jest pozytywna opinia KNF na temat wideoweryfikacji

KNF uczula jednak instytucje finansowe, że biometria twarzy…

Cashless na Youtube

Q5mv9oSMmys
Nie możecie się dostać na konto? Karta nie działa? Awaria w banku? Chcecie się podzielić informacją, która może być ciekawa dla innych? Napiszcie do nas.