Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partner merytoryczny

Karty zdobywają internet. W IV kw. ubiegłego roku liczba transakcji wzrosła niemal o jedną trzecią

Szybko rośnie także wartość płatności kartami w środowisku e-commerce

Przed chwilą Narodowy Bank Polski opublikował raport na temat rynku kart płatniczych w IV kw. ubiegłego roku. Większość zawartych w nim danych możecie znać, bo od kilku tygodni na stronie NBP wiszą tabele ze statystykami na koniec grudnia ubiegłego roku. Pisałem o nich między innymi tutaj.

W dokumencie banku centralnego jest jednak kilka danych, na które chciałbym zwrócić Waszą uwagę. Mam na myśli przede wszystkim informacje na temat transakcyjności kart w internecie. Jak pewnie wiecie, Polacy w większości za zakupione w sieci towary płacą gotówką przy odbiorze. Kartami posługują się tu niechętnie, pewnie z różnych powodów. Ale ostatnio zaczyna się to zmieniać, czego dowodzić mogą dane NBP.

Przeczytajcie także: Niecałe 10 proc. terminali w Polsce nie akceptuje NFC

Otóż okazuje się, że w okresie od października do grudnia ubiegłego roku wykonano w internecie 12,1 mln transakcji kartami. To wzrost w porównaniu do III kwartału aż o 27 proc. Wtedy było ich 9,8 mln. Natomiast w IV kw. 2015 roku transakcji internetowych kartami przeprowadzono 8,5 mln. Jednocześnie rośnie wartość płatności w sieci. W ostatnim okresie 2016 r. wyniosła ona ponad 2,5 mld zł, podczas gdy w III kw. było to niecałe 2,3 mld zł.

W raporcie banku centralnego znalazła się też pewna ciekawostka. Dokument donosi o wzroście liczby kart z paskiem magnetycznym na polskim rynku. Ciekawe skąd to się bierze. Większość banków wydaje już bowiem nowoczesne karty zbliżeniowe, które mają mikroprocesor. Na koniec grudnia kart wyłącznie z paskiem było na rynku 1,69 mln w porównaniu do 1,5 mln na koniec września.

NBP podaje również udział w rynku poszczególnych systemów. Największym dysponuje Visa – należy do niej 57,1 proc. Na drugim miejscu jest Mastercard, któremu w IV kw. ubiegłego roku udało się powiększyć przynależny mu kawałek tortu do 42 proc., czyli o 0,5 pkt. proc. Pozostali gracze mają udział w rynku na poziomie 0,9 proc.

Przeczytajcie także: Rośnie dostępność i wartość cashbacku

A teraz przypomnę dla porządku część statystyk opisywanych na Cashless już wcześniej. Zatem w 2016 r. na polskim rynku było niemal 36,9 mln kart. Najwięcej debetowych – 28,3 mln. Kart kredytowych było niecałe 5,9 mln, ale warto odnotować, że IV kw. ub. roku był już trzecim z kolei, gdy liczba kredytówek wzrosła.

W IV kw. 2016 r. odnotowano prawie 1,05 mld transakcji kartami, z czego 184,9 mln to były transakcje gotówkowe a prawie 863 mln – bezgotówkowe. Ogólna wartość operacji kartami bankowymi osiągnęła 155,5 mld zł, z czego większość, bo 93,8 mld zł, stanowiły transakcje gotówkowe. Kwartalna wartość płatności po raz pierwszy przekroczyła 60 mld zł i wyniosła 61,6 mld zł.

Ponadto w grudniu ubiegłego roku funkcjonowało w Polsce 23451 bankomatów oraz 530,9 tys. terminali płatniczych. Większość POS-ów, 484,6 tys., była już przystosowana do przyjmowania transakcji bezstykowo. Natomiast 411,1 tys. urządzeń według danych NBP akceptowało płatności mobilne smartfonami.

Kategoria

Udostępnij ten artykuł

Zostaw komentarz

Jacek Uryniuk

Redaktor naczelny
Aktywny od: 22.01.2015
Dodał: 2399 artykułów

Inne artykuły tego autora:

Alior wstrzymał zakładanie rachunków przez wideoweryfikację. Zdaniem banku tylko na chwilę

Ze strony internetowej Aliora zniknęła informacja, że nowy rachunek można założyć podczas wideokonferencji z doradcą banku

Blue Cash wrócił na ścieżkę wzrostu. Ale systemu Express Elixir już chyba nie dogoni

NBP podał przed chwilą, że zarówno pod względem liczby jak i wartości transakcji II kw. bieżącego roku był dla systemu Blue Cash lepszy od poprzedniego

Śrubujecie rekord. Już 66,7 proc. płatności odbywa się bez wkładania karty do POS-a

Najnowszy raport NBP na temat kart płatniczych pokazuje też znaczny wzrost średniej wartości transakcji zbliżeniowej kartą

Oto nowy pomysł na trwały nośnik: uwierzytelniona poczta w bankowości elektronicznej

Rozwiązanie chce wdrożyć BankMail, polska spółka z branży fintech

NBP odziera ze złudzeń cieszących się wzrostem popularności kart: w życiu codziennym rządzi gotówka

Taki wniosek można wyciągnąć z raportu banku centralnego na temat czynników oddziałujących na obrót gotówkowy w polskiej gospodarce

Pokaż wszystkie artykuły tego autora →

Zapisz się do newslettera

Najczęściej czytane

Do aplikacji BZ WBK zalogujecie się odciskiem palca także na Androidzie

Bank właśnie udostępnił klientom aktualizację apki. Przed premierą…

Trzeci bank z Polski wdraża wideoweryfikację. Od jutra dzięki niej założycie konto w BZ WBK

Wcześniej rozwiązanie umożliwiające potwierdzanie tożsamości podczas połączenia wideo…

Dobra wiadomość dla banków z Polski: jest pozytywna opinia KNF na temat wideoweryfikacji

KNF uczula jednak instytucje finansowe, że biometria twarzy…

Cashless na Youtube

Q5mv9oSMmys
Nie możecie się dostać na konto? Karta nie działa? Awaria w banku? Chcecie się podzielić informacją, która może być ciekawa dla innych? Napiszcie do nas.