Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partner merytoryczny

To może być milowy krok dla przelewów ekspresowych w Polsce. NBP wchodzi do systemu Express Elixir

NEWS

Dzięki temu będziecie mogli w trybie online dokonywać wpłat na rzecz ZUS-u, urzędów skarbowych czy izb celnych

O tym, że Narodowy Bank Polski zamierza stać się uczestnikiem systemu Express Elixir, mogliście dowiedzieć się jako pierwsi z serwisu Cashless. Tekst na ten temat znajdziecie tutaj. Jak widać, złożonej przez NBP kilka miesięcy temu deklaracji, że bank wejdzie do systemu w I kw. 2017 roku, udało się dotrzymać. Bank centralny właśnie pojawił się w tabeli dostępności systemu Express Elixir jako jego nowy uczestnik.

To informacja ważna z kilku powodów. Po pierwsze, oznacza zmiany dla firm będących importerami różnych towarów z zagranicy. Dotąd zdarzało się, że aby móc odebrać towar ze składu, musiały czekać aż opłaty związane z odprawą celną zostaną zaksięgowane na rachunkach izb celnych. W skrajnych sytuacjach mogło to trwać nawet kilka dni, gdy np. przelew wykonano w piątek po południu. Po wejściu NBP do systemu Express Elixir problem zniknie, bo transakcje w systemie Express Elixir wykonywane są w trybie online.

Przeczytajcie także: Ten bank pobiera opłatę za dostęp do konta przez internet

Ale rachunki w NBP prowadzą nie tylko izby celne, lecz także urzędy skarbowe oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Teraz więc, dzięki zleceniu przelewu w systemie Express Elixir pieniądze z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne czy zaliczek na podatki mogą znaleźć się na rachunkach odpowiednich organów w kilka chwil po nadaniu.

To oczywiście nie wpływa na wysokość ewentualnych odsetek karnych od zobowiązań wnoszonych po terminie, bo zgodnie z przepisami w przypadku rozliczeń obywateli z ZUS czy urzędem skarbowym decydująca jest data zlecenia przelewu. Niemniej możliwość przekazania zaległych składek czy podatków w czasie rzeczywistym może mieć dla niektórych osób znaczenie psychologiczne.

Co ważne, zgodnie z tabelą dostępności uczestników publikowaną na stronie KIR, NBP będzie odbierał przelewy natychmiastowe w trybie 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Więc nie tylko szybkość rozliczeń, ale również zakres dostępność banku centralnego może mieć realny wpływ na przyśpieszanie określonych procesów na styku z administracją publiczną.

Przeczytajcie także: Na polskim rynku wystartował nowy bank

Jednak wejście NBP do systemu Express Elixir ma też inne znaczenie – może być kamieniem milowym dla rozwoju przelewów ekspresowych na polskim rynku. Nie ma wątpliwości, że przyszłość należy do rozliczeń dokonywanych w czasie rzeczywistym. Przelewy ekspresowe, choć dostępne w Polsce od dawna, stanowią na razie ułamek wszystkich rozliczeń w gospodarce, m.in. ze względu na mniejszą dostępność niż przelewy sesyjne. Umożliwienie dokonywania transakcji ekspresowych przez bank centralny może być tym dla przelewów ekspresowych, czym było wprowadzenie terminali w dyskontach Biedronki dla rozwoju kart płatniczych: sygnałem, że bez tego oferta każdego banku będzie niepełna.

Niewątpliwie decyzja NBP stanowić będzie też źródło przewagi konkurencyjnej KIR-u i systemu Express Elixir nad konkurencyjnym systemem Blue Cash oferowanym przez firmę Blue Media. Fakt, że bank centralny stał się uczestnikiem rozwiązania oferowanego przez KIR w pierwszej kolejności, nie powinien jednak dziwić – NBP jest największym udziałowcem tej spółki.

System Express Elixir został uruchomiony przez KIR w 2012 r. jako drugie tego typu rozwiązanie w Europie. Listopad 2016 r. był pierwszym miesiącem, w którym miesięczna wartość przelewów Express Elixir przekroczyła miliard złotych. Od początku roku 2017 średnio miesięcznie w systemie rozliczanych jest ponad 300 tys. przelewów natychmiastowych o wartości blisko 1,1 mld zł.

Fot. Wikipedia/Andrzej Barabasz

Kategoria

Udostępnij ten artykuł

Zostaw komentarz

Jacek Uryniuk

Redaktor naczelny
Aktywny od: 22.01.2015
Dodał: 2399 artykułów

Inne artykuły tego autora:

Alior wstrzymał zakładanie rachunków przez wideoweryfikację. Zdaniem banku tylko na chwilę

Ze strony internetowej Aliora zniknęła informacja, że nowy rachunek można założyć podczas wideokonferencji z doradcą banku

Blue Cash wrócił na ścieżkę wzrostu. Ale systemu Express Elixir już chyba nie dogoni

NBP podał przed chwilą, że zarówno pod względem liczby jak i wartości transakcji II kw. bieżącego roku był dla systemu Blue Cash lepszy od poprzedniego

Śrubujecie rekord. Już 66,7 proc. płatności odbywa się bez wkładania karty do POS-a

Najnowszy raport NBP na temat kart płatniczych pokazuje też znaczny wzrost średniej wartości transakcji zbliżeniowej kartą

Oto nowy pomysł na trwały nośnik: uwierzytelniona poczta w bankowości elektronicznej

Rozwiązanie chce wdrożyć BankMail, polska spółka z branży fintech

NBP odziera ze złudzeń cieszących się wzrostem popularności kart: w życiu codziennym rządzi gotówka

Taki wniosek można wyciągnąć z raportu banku centralnego na temat czynników oddziałujących na obrót gotówkowy w polskiej gospodarce

Pokaż wszystkie artykuły tego autora →

Zapisz się do newslettera

Najczęściej czytane

Do aplikacji BZ WBK zalogujecie się odciskiem palca także na Androidzie

Bank właśnie udostępnił klientom aktualizację apki. Przed premierą…

Trzeci bank z Polski wdraża wideoweryfikację. Od jutra dzięki niej założycie konto w BZ WBK

Wcześniej rozwiązanie umożliwiające potwierdzanie tożsamości podczas połączenia wideo…

Dobra wiadomość dla banków z Polski: jest pozytywna opinia KNF na temat wideoweryfikacji

KNF uczula jednak instytucje finansowe, że biometria twarzy…

Cashless na Youtube

Q5mv9oSMmys
Nie możecie się dostać na konto? Karta nie działa? Awaria w banku? Chcecie się podzielić informacją, która może być ciekawa dla innych? Napiszcie do nas.