Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partner merytoryczny

Tego chyba jeszcze nie grali. Raiffeisen Polbank wprowadza opłatę za dostęp do konta przez internet

Do tego podwyższa opłaty za karty i tnie oprocentowanie

Klienci Raiffeisen Polbanku na swoje skrzynki odbiorcze w serwisie bankowości internetowej otrzymali właśnie informację o zmianach, jakie bank zamierza przeprowadzić w najbliższym czasie w cennikach i regulaminach swoich usług. Zmiany dotyczą zarówno klientów indywidualnych jak i osób prowadzących działalność gospodarczą. W większości są niekorzystne dla klientów, o czym zaraz się przekonacie. Opis najważniejszych z nich zaczynam od tych, które dotkną właścicieli małych firm. W tym wypadku bowiem Raiffeisen Polbank może być prekursorem nowego zjawiska na rynku.

Otóż bank zdecydował się wprowadzić opłatę za dostęp do rachunku przez internet. Wejdzie w życie 1 czerwca i będzie wynosić 10 zł. Raiffeisen Polbank zastrzega, że opłatę będzie pobierać tylko w sytuacji, gdy ze zdalnego dostępu do rachunku korzysta więcej niż jedna osoba – opłata dotyczy drugiego i każdego następnego użytkownika bankowości elektronicznej. Zatem nie będą na nią narażeni np. samozatrudnieni. Opłatę będą jednak ponosić np. udziałowcy spółek cywilnych.

Przeczytajcie także: Oto oferta Inbanku dla polskich klientów

Decyzja Raiffeisen Polbanku może mieć jednak znaczenie symboliczne. Wydaje mi się, że to będzie pierwszy przypadek na polskim rynku, gdy bank zamierza pobierać opłatę za obsługę rachunku przez internet. W bankowości dla korporacji takie rzeczy się zdarzają, ale w ofercie dla drobnych klientów nie przypominam sobie takiej sytuacji. Zdaje się więc, że Raiffeisen Polbank będzie pierwszym odważnym, który się na to zdecydował i obawiam się, że w jego ślady mogą pójść inne instytucje, a zjawisko nie ominie też klientów indywidualnych.

Natomiast jeśli idzie o aktualne zmiany w ofercie Raiffeisen Polbanku dla małych firm, podwyżce ulega opłata za korzystanie z karty debetowej z 3 zł do 5 zł miesięcznie przy wpływach na rachunek w wysokości 20 tys. zł i z 1,5 zł na 2,5 zł przy wpływach powyżej 20 tys. zł. Na osłodę od 1 maja 2017 roku klienci będą mogli korzystać ze wszystkich wpłatomatów Euronetu, a więc także tych zlokalizowanych poza oddziałami Raiffeisen Polbanku. Pierwsza wpłata gotówki w miesiącu ma być bezpłatna, a każda następna będzie kosztować 0,5 proc., min. 10 zł. Bank wycofuje także z oferty ubezpieczenie "Pomoc dla biznesu".

Przeczytajcie także: Spółka należąca do SKOK-ów dostała licencję KNF

Jak wspomniałem na początku, bank wprowadza także zmiany w ofercie dla klientów indywidualnych. Przede wszystkim podnosi opłatę za kartę Mastercard, wydawaną do Wymarzonego konta, z 3 zł do 6 zł miesięcznie. To opłata stała, więc nie można jej uniknąć wykazując się aktywnością korzystania z plastiku. Ważne jednak, że klienci którzy w tej chwili mają umowę na Wymarzone konto, będą za kartę płacić tak jak dotychczas, czyli 3 zł, co bank zagwarantował im w momencie podpisywania umowy.

Ponadto osoby, które zdecydują się założyć Wymarzone konto, będą mogły wybrać nową kartę debetową Visa. Standardowo będzie ona obciążona opłatą w wysokości 3 zł miesięcznie i będzie jej można uniknąć wykonując przynajmniej jedną transakcję bezgotówkową w miesiącu. Jednak wypłaty gotówki dokonywane nią z obcych bankomatów będą kosztować 6 zł. W przypadku mastercarda wszystkie są już bezpłatne.

Przeczytajcie także: Oto szczegóły programu "terminalizacji" urzędów

Klienci indywidualni Raiffeisen Polbanku, podobnie jak firmowi, od 1 maja zyskają możliwość korzystania ze wszystkich wpłatomatów Euronetu i podobnie jak firmy pierwszą wpłatę będą mieli darmową. Druga i następna kosztować będzie 0,5 proc. min. 10 zł. Ale takie warunki będą obowiązywać tylko w promocji do końca bieżącego roku. Później pierwsza bezpłatna wpłata gotówki zniknie i wszystkie będą obłożone prowizją. Domyślam się, że z taką samą zmianą w przyszłości będą musieli pogodzić się także przedsiębiorcy.

Raiffeisen Polbank zmienia także oprocentowanie środków przechowywanych na rachunku osobistym oraz powiązanym z nim koncie oszczędnościowym. Osoby, które dziś mają Wymarzone konto otrzymają odsetki w wysokości 0,25 stopy referencyjnej NBP (przy saldzie do 3 tys. zł), 0,75 stopy (przy saldzie między 3 a 10 tys. zł) oraz 1 stopy (przy saldzie powyżej 10 tys. zł). Oszczędności klientów, którzy założą rachunek jutro lub później będą oprocentowane na poziomie 0,15 stopy referencyjnej (przy saldzie do 10 tys. zł) oraz 0,35 stopy (przy saldzie powyżej 10 tys. zł). Ale to tylko do końca bieżącego roku bo później oprocentowanie spadnie do zera. Oprocentowanie rachunku lokacyjnego spadnie z obowiązującego obecnie poziomu stopy referencyjnej NBP do 0,35 tej stopy dla salda do 100 tys. zł i 0,15 stopy dla salda powyżej 100 tys. zł.

Jeśli chcielibyście skorzystać z nowej oferty Raiffeisen Polbanku kliknijcie tutaj

Zostaw komentarz

Jacek Uryniuk

Redaktor naczelny
Aktywny od: 22.01.2015
Dodał: 2399 artykułów

Inne artykuły tego autora:

Alior wstrzymał zakładanie rachunków przez wideoweryfikację. Zdaniem banku tylko na chwilę

Ze strony internetowej Aliora zniknęła informacja, że nowy rachunek można założyć podczas wideokonferencji z doradcą banku

Blue Cash wrócił na ścieżkę wzrostu. Ale systemu Express Elixir już chyba nie dogoni

NBP podał przed chwilą, że zarówno pod względem liczby jak i wartości transakcji II kw. bieżącego roku był dla systemu Blue Cash lepszy od poprzedniego

Śrubujecie rekord. Już 66,7 proc. płatności odbywa się bez wkładania karty do POS-a

Najnowszy raport NBP na temat kart płatniczych pokazuje też znaczny wzrost średniej wartości transakcji zbliżeniowej kartą

Oto nowy pomysł na trwały nośnik: uwierzytelniona poczta w bankowości elektronicznej

Rozwiązanie chce wdrożyć BankMail, polska spółka z branży fintech

NBP odziera ze złudzeń cieszących się wzrostem popularności kart: w życiu codziennym rządzi gotówka

Taki wniosek można wyciągnąć z raportu banku centralnego na temat czynników oddziałujących na obrót gotówkowy w polskiej gospodarce

Pokaż wszystkie artykuły tego autora →

Zapisz się do newslettera

Najczęściej czytane

Do aplikacji BZ WBK zalogujecie się odciskiem palca także na Androidzie

Bank właśnie udostępnił klientom aktualizację apki. Przed premierą…

Trzeci bank z Polski wdraża wideoweryfikację. Od jutra dzięki niej założycie konto w BZ WBK

Wcześniej rozwiązanie umożliwiające potwierdzanie tożsamości podczas połączenia wideo…

Dobra wiadomość dla banków z Polski: jest pozytywna opinia KNF na temat wideoweryfikacji

KNF uczula jednak instytucje finansowe, że biometria twarzy…

Cashless na Youtube

Q5mv9oSMmys
Nie możecie się dostać na konto? Karta nie działa? Awaria w banku? Chcecie się podzielić informacją, która może być ciekawa dla innych? Napiszcie do nas.