Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partner merytoryczny

Ruszył Inkart. Pierwsze transakcje przeprowadzono kilka dni temu

Do wypłat gotówki z bankomatu Planet Cash wykorzystano karty wydane klientom BZ WBK

Z komunikatu prasowego opublikowanego dziś przez KIR wynika, że pierwsze transakcje w prowadzonym przez niego systemie Inkart, przeznaczonym do obsługi krajowych rozliczeń kartami płatniczymi, zostały wykonane w ostatnich dniach grudnia 2016 r. Produkcyjne uruchomienie systemu było możliwe dzięki współpracy KIR z BZ WBK, mBankiem i firmą IT Card. Pierwszymi transakcjami rozliczonymi za pomocą Inkartu były więc wypłaty gotówki kartami wydanymi przez BZ WBK z bankomatu w sieci Planet Cash, należącej do IT Card.

Przeczytajcie także: Grudzień najlepszy w historii systemu zarządzanego przez KIR

Inkart to system umożliwiający rozliczanie krajowych transakcji kartami zarówno organizacji międzynarodowych Visa, MasterCard jak i krajowego schematu płatniczego, jeżeli taki powstanie. Poza podstawową funkcją rozliczeń transakcji, Inkart pozwala również m.in. na przekierowywanie komunikatów autoryzacyjnych pomiędzy uczestnikami, a wydawcom kart na autoryzację zastępczą, która stosowana jest np. w sytuacji niedostępności systemu w banku wydawcy plastiku.

Jak podkreśla Dariusz Marcjasz, wiceprezes KIR, operacyjne wdrożenie systemu Inkart jest pierwszym krokiem w procesie upowszechnienia lokalnego rozwiązania przeznaczonego do rozliczeń krajowych transakcji kartowych. – Przeprowadzony w grudniu produkcyjny pilotaż dowiódł, że system działa sprawnie. Jesteśmy gotowi do wejścia na rynek i dołączanie do Inkartu kolejnych uczestników – mówi przedstawiciel władz KIR-u. Dodaje, iż spodziewa się, że wkrótce do instytucji, które już są w systemie Inkart, dołączą kolejni ważni gracze polskiego rynku kartowego. Przypomnę, że umowę na wejście do Inkartu podpisał z KIR-em także Euronet.

Przeczytajcie także: Banki mogą wstrzymać przelew na podejrzany rachunek

Natomiast IT Card zamierza rozszerzyć współpracę z Inkartem również na sieć zarządzanych przez siebie terminali płatniczych, obecnych na rynku pod marką Planet Pay. To terminale obsługiwane przez tę właśnie sieć trafiły niedawno do pierwszych w Polsce kurierów firmy DPD. – Wdrożenie systemu Inkart umożliwi nam optymalizację procesu rozliczeń transakcji dokonywanych kartami wydanymi w Polsce – uważa Jarosław Chrzanowski, prezes IT Card.

Kategoria

Udostępnij ten artykuł

Zostaw komentarz

Zapisz się do newslettera

Najczęściej czytane

8 zaskakujących miejsc w Polsce, w których już można płacić kartą

Jeszcze do niedawna wszystkie te miejsca były niemal…

Startują konsultacje projektu Polish API. Dokumentacja jest już dostępna na stronie internetowej

Konsultacje dotyczące interfejsu umożliwiającego dostęp do rachunków bankowych…

Tak kończy się pewna epoka. Visa w ślad za konkurencją powoli rezygnuje z podpisów autoryzujących płatności

Zmiany zasad autoryzacji płatności bezgotówkowych kartami zaczną obowiazywać…

Cashless na Youtube

Q5mv9oSMmys
Nie możecie się dostać na konto? Karta nie działa? Awaria w banku? Chcecie się podzielić informacją, która może być ciekawa dla innych? Napiszcie do nas.