Ruszył Inkart. Pierwsze transakcje przeprowadzono kilka dni temu

Ruszył Inkart. Pierwsze transakcje przeprowadzono kilka dni temu

Dodano: 10/01/2017 - 13:00

Do wypłat gotówki z bankomatu Planet Cash wykorzystano karty wydane klientom BZ WBK

Z komunikatu prasowego opublikowanego dziś przez KIR wynika, że pierwsze transakcje w prowadzonym przez niego systemie Inkart, przeznaczonym do obsługi krajowych rozliczeń kartami płatniczymi, zostały wykonane w ostatnich dniach grudnia 2016 r. Produkcyjne uruchomienie systemu było możliwe dzięki współpracy KIR z BZ WBK, mBankiem i firmą IT Card. Pierwszymi transakcjami rozliczonymi za pomocą Inkartu były więc wypłaty gotówki kartami wydanymi przez BZ WBK z bankomatu w sieci Planet Cash, należącej do IT Card.

Przeczytajcie także: Grudzień najlepszy w historii systemu zarządzanego przez KIR

Inkart to system umożliwiający rozliczanie krajowych transakcji kartami zarówno organizacji międzynarodowych Visa, MasterCard jak i krajowego schematu płatniczego, jeżeli taki powstanie. Poza podstawową funkcją rozliczeń transakcji, Inkart pozwala również m.in. na przekierowywanie komunikatów autoryzacyjnych pomiędzy uczestnikami, a wydawcom kart na autoryzację zastępczą, która stosowana jest np. w sytuacji niedostępności systemu w banku wydawcy plastiku.

Jak podkreśla Dariusz Marcjasz, wiceprezes KIR, operacyjne wdrożenie systemu Inkart jest pierwszym krokiem w procesie upowszechnienia lokalnego rozwiązania przeznaczonego do rozliczeń krajowych transakcji kartowych. – Przeprowadzony w grudniu produkcyjny pilotaż dowiódł, że system działa sprawnie. Jesteśmy gotowi do wejścia na rynek i dołączanie do Inkartu kolejnych uczestników – mówi przedstawiciel władz KIR-u. Dodaje, iż spodziewa się, że wkrótce do instytucji, które już są w systemie Inkart, dołączą kolejni ważni gracze polskiego rynku kartowego. Przypomnę, że umowę na wejście do Inkartu podpisał z KIR-em także Euronet.

Przeczytajcie także: Banki mogą wstrzymać przelew na podejrzany rachunek

Natomiast IT Card zamierza rozszerzyć współpracę z Inkartem również na sieć zarządzanych przez siebie terminali płatniczych, obecnych na rynku pod marką Planet Pay. To terminale obsługiwane przez tę właśnie sieć trafiły niedawno do pierwszych w Polsce kurierów firmy DPD. – Wdrożenie systemu Inkart umożliwi nam optymalizację procesu rozliczeń transakcji dokonywanych kartami wydanymi w Polsce – uważa Jarosław Chrzanowski, prezes IT Card.

Newsletter