Millennium wprowadzi nową metodę autoryzacji płatności w internecie. Zastąpi SMS-y odciskiem palca

Millennium wprowadzi nową metodę autoryzacji płatności w internecie. Zastąpi SMS-y odciskiem palca

Dodano: 28/03/2016 - 14:02

Nowość trafi do aplikacji mobilnej Millennium prawdopodobnie już w kwietniu

Nowe rozwiązanie w znacznym stopniu ułatwiać będzie dokonywanie płatności internetowych kartami bankowymi. Dziś, aby zapłacić za coś plastikiem w sieci, klient Millennium musi podać dane karty w tym kod zabezpieczający z jej rewersu, a następnie potwierdzić transakcję hasłem jednorazowym, otrzymanym w SMS-ie z banku. Taki system przypomina sposób zabezpieczenia przelewów i nosi nazwę 3D Secure.

Przeczytajcie także: Dzięki smartfonom otwieracie się na biometrię w bankowości

Rynkowa praktyka pokazuje jednak, że sprawia on klientom sporo problemów. Teraz ma być znacznie wygodniej. Klient – użytkownik aplikacji mobilnej Millennium płacąc w internecie kartą będzie mógł potwierdzić transakcję nie kodem z SMS-a, tylko przykładając palec do czytnika linii papilarnych na swoim smartfonie. 

Zdaniem Ricardo Camposa, szefa departamentu bankowości elektronicznej w Millennium, nowość spełnia wymogi bezpieczeństwa zawarte w rekomendacjach Komisji Nadzoru Finansowego i trafi do aplikacji mobilnej już w kwietniu. Będą z niej mogli korzystać użytkownicy telefonów iPhone wyposażonych w czytnik Touch ID oraz urządzeń konkurencyjnych, wyposażonych w czytniki linii papilarnych i działających na systemie operacyjnym Android.

Przeczytajcie także: Millennium potwierdza. Płatności HCE już w czerwcu

Jak już wspomniałem, nowa metoda autoryzacji będzie stosowana do potwierdzania płatności kartami. Ale nie widzę przeszkód, by wprowadzić ją także do autoryzacji przelewów internetowych. Przedstawiciel Millennium na razie jednak o tym nie mówi. Wydaje mi się, że jeżeli rozwiązanie proponowane przez ten bank będzie działać sprawnie, szybko zostanie skopiowane przez konkurencyjne instytucje. Na razie to pierwsze takie wdrożenie w Polsce i nie wiem, czy nie pierwsze na świecie.

Od stosowania biometrii w bankowości nie ma odwrotu. Gdy moc obliczeniowa komputerów pozwala na złamanie nawet najsilniejszego hasła alfanumerycznego w kilkanaście czy kilkadziesiąt minut, biometria może ułatwić skuteczną obronę przez cyberatakami. Zresztą coraz więcej banków już to widzi i inwestuje w rozwiązania biometryczne. Odciskiem palca do aplikacji pozwala logować się już kilka banków, w tym, oprócz Millennium, także mBank, ING, Euro Bank czy Citi Handlowy.

Newsletter