Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Nie macie konta nie założycie IKO. PKO kończy z portmonetką

Decyzja banku to efekt wytycznych Komisji Nadzoru Finansowego

Wydaje się, że to była tylko kwestia czasu. Od kilku dni nowi klienci nie mogą już założyć portmonetki IKO, dzięki której bez konta w PKO BP mogli korzystać z aplikacji mobilnej tego banku. Źródłem pieniądza był rachunek techniczny, który należało zasilać przelewem z innej instytucji. Osoby, którym portmonetkę udało się założyć, mogą z niej nadal korzystać.

Przeczytajcie także: Pekao kończy wydawnictwo kart przedpłaconych

Informacje o możliwości założenia portmonetki IKO zniknęły już ze strony internetowej PKO BP. Pojawił się za to komunikat, że aby aktywować aplikację mobilną należy mieć rachunek w tym banku. Natomiast po ściągnięciu aplikacji na telefon, wciąż możecie zauważyć opcję jej aktywacji bez konta. Gdy ją wybierzecie otrzymacie informację o błędzie.

pko iko zrzut

Decyzja PKO o zamknięciu portmonetki IKO dla nowych osób to efekt wytycznych KNF. Polski nadzór zalecił bankom wycofanie się ze sprzedaży produktów przedpłaconych. Chodziło głównie o karty prepaid, ale rekomendacja KNF objęła również działające na podobnych zasadach portmonetki aplikacji płatniczych, takich jak IKO czy PeoPay – Bank Pekao, który ją oferuje, zamknął ją dla nowych klientów już w ubiegłym roku.

Przeczytajcie także: Karty Viabuy zamiast polskich prepaidów. Czy tego chciał KNF?

KNF jest przeciwny sprzedaży anonimowych produktów przedpłaconych bo uważa, że mogą one służyć praniu brudnych pieniędzy oraz wspieraniu terroryzmu. Banki, które chcą je nadal oferować, muszą mieć podpisaną z klientem odpowiednią umowę, a od środków zgromadzonych na rachunkach technicznych odprowadzać składkę na rezerwę obowiązkową na tych samych zasadach co od oszczędności na kontach osobistych. W tej sytuacji karta prepaid praktycznie nie różni się od karty debetowej wydawanej do ROR-u.

Po tym jak większość banków wycofała się z oferowania kart przedpłaconych, lukę zaczęły wypełniać firmy z zagranicy, które nie podlegają polskiemu nadzorowi. W serwisie Cashless mogliście przeczytać o dostępnej od niedawna na naszym rynku karcie Viabuy, oferowanej przez firmę z Wielkiej Brytanii, czy nowym produkcie prepaid wprowadzonym przez Euronet, znany u nas przede wszystkim z największej sieci bankomatów.

KATEGORIA
TEMAT DNIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies