Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Rynek rachunków bieżących w Polsce w II kw. 2017 r. Raport Cashless

Kilkanaście największych banków komercyjnych w Polsce prowadzi ponad 33,6 mln kont złotowych i walutowych

Z danych przekazanych przez biura prasowe piętnastu wiodących banków komercyjnych na polskim rynku wynika, że na koniec czerwca prowadziły łącznie 33,644 mln rachunków bieżących w złotych oraz walutach obcych. To o ok. 660 tys. więcej niż na koniec marca bieżącego roku. Faktyczny wzrost wynosi jednak dużo mniej, zapewne ok. 300 tys., a różnica wynika ze zmiany jakości danych pokazanych przez Pekao.

Przeczytajcie także: Najwięksi wydawcy kart debetowych w Polsce

Otóż w I kwartale bank przekazał informacje jedynie o rachunkach w złotych. Teraz zdecydował się ujawnić statystyki łącznie dla kont złotowych oraz walutowych. To stąd wynika skokowy wzrost liczby rachunków prowadzonych przez Pekao w II kw., który widzicie w poniższej tabeli. Dzięki ujawnieniu danych na temat kont walutowych, w zestawieniu liczby rachunków bieżących Pekao przesunął się na pozycję wicelidera, jak przystało na drugi największy bank w Polsce.

Najwięcej kont prowadzi oczywiście PKO. Zaznaczam jednak, że instytucja ta podała informacje wyłącznie o rachunkach w złotych co oznacza, że w rzeczywistości prowadzi więcej kont. Nie potrafię oszacować, ile może ich być. Informacje wyłącznie o rachunkach w złotych przekazały jeszcze ING i Millennium. Natomiast Getin nie przesłał żadnych danych, dlatego w tabeli umieszczono te z marca bieżącego roku.

Przeczytajcie także: Liczba bankomatów spada drugi kwartał z rzędu

Jak widzicie, w większości banków rachunków przybywa. Wyjątki są trzy: Credit Agricole, Bank Pocztowy oraz Alior wraz z marką T-Mobile Usługi Bankowe. W przypadku Pocztowego spadek jest symboliczny. Nieco większy w przypadku CA, ale już w Aliorze i TMUB wynosi ponad 130 tys. Najwyraźniej bank oczyszcza portfel z rachunków nieaktywnych. Wpływ na zmniejszenie liczby kont w jego wypadku może też mieć niedawna fuzja operacyjna z BPH – klienci posiadający rachunki w obu instytucjach mogli część z nich zamknąć.

Prawdopodobnie wkrótce w Aliorze znowu będzie można zobaczyć wzrosty. Z nieoficjalnych informacji wynika, że w ciągu najbliższych dni bank wprowadzi do oferty zupełnie nowy rachunek, którym zechce dotrzeć do nowych grup klientów. Konto ma pozwalać użytkownikom na wybór, z których usług dodatkowych chcą korzystać. Rachunek ma przypominać nieco Konto jak chcę, które od niedawna znajduje się w ofercie BZ WBK.

KATEGORIA
ANALIZY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ
TAGI:

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies