Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partner merytoryczny

W ciągu kwartału liczba użytkowników HCE wzrosła o 30 proc. Jest ich już ponad 400 tys. Raport Cashless za II kw. 2017 r.

Najwięcej klientów korzystających z HCE wciąż jest w PKO. Niezły debiut Android Pay w mBanku i awans BZ WBK

Mam już najnowsze dane na temat użytkowników zbliżeniowych płatności mobilnych. Z informacji przekazanych mi przez biura prasowe banków wynika, że na koniec czerwca miały już ponad 400 tys. klientów płacących bezstykowo smartfonami. To oznacza kwartalny wzrost o ok. 30 proc. Na koniec marca było ich bowiem bez mała 300 tys.

Przeczytajcie także: Oto najwięksi wydawcy kart debetowych

Obecnie z płatności mobilnych HCE w aplikacjach bankowych oraz z dostarczanego przez firmę Google rozwiązania Android Pay korzystać mogą klienci 15 banków. W minionym kwartale dołączyli do nich posiadacze kart wydanych przez mBank i Orange Finanse. Ponadto klienci Euro Banku, którzy wcześniej mogli korzystać z HCE, dostali dodatkowo Android Pay. Z kolei klienci T-Mobile Usług Bankowych, który już od jesieni ubiegłego roku mogli korzystać z Android Pay, od niedawna mają do dyspozycji także HCE.

Niestety, nie wszystkie banki udzielają informacji na temat liczby użytkowników płatności mobilnych. Najlepszym tego przykładem jest mBank, który w kwietniu udostępnił Android Pay. Bank pochwalił się, że w ciągu pierwszej doby od startu nowej usługi aktywowało ją 9 tys. osób. A później zamilkł. Tylko drogą nieoficjalną udało mi się dowiedzieć, że na początku czerwca, a więc jeszcze przed udostępnieniem Android Pay klientom Orange Finanse, liczba użytkowników tej usługi w mBanku przekroczyła okrągłe 25 tys. Biuro prasowe mBanku niestety nie chce podać aktualnej liczby.

Przeczytajcie także: SkyCash i moBiLET rządzą w sprzedaży biletów

Natomiast spośród tych banków, które nie mają problemu z podawaniem tego rodzaju danych, najwięcej klientów płacących smartfonami zbliżeniowo ma PKO BP – ponad 93 tys.  Na drugie miejsce z trzeciego w poprzednim kwartale awansował BZ WBK – ma już 89,2 tys. użytkowników HCE i Android Pay. Natomiast będący na trzeciej pozycji Pekao ma prawie 83 tys. użytkowników zbliżeniowych płatności mobilnych. Na kolejnym miejscu jest Millennium (44 tys. klientów) a później Alior i należące do niego T-Mobile Usługi Bankowe, które posiadają razem ponad 30 tys. klientów korzystających w większości z Android Pay.

Jak widzicie w poniższej tabelce, użytkowników mobilnych płatności zbliżeniowych przybywa także w ING, Raiffeisen Polbanku, Euro Banku, Getinie i SGB. Podobnie jak mBank statystykami nie chcą chwalić się Nest, Orange Finanse oraz BPS. W tym ostatnim przypadku liczbę użytkowników HCE szacuję na podstawie liczby pobrań służącej do płatności aplikacji Planet Mobile HCE Wallet.

 

Fot. Visa

Kategoria

Udostępnij ten artykuł

Zostaw komentarz

Jacek Uryniuk

Redaktor naczelny
Aktywny od: 22.01.2015
Dodał: 2299 artykułów

Inne artykuły tego autora:

Tomasz Bogus odchodzi z BGŻ BNP Paribas. Na razie nie wiadomo, kto go zastąpi

Obecny prezes francuskiego banku pozostanie na stanowisku do końca października ...

Android Pay w Banku Śląskim jednak nie w tym roku

Z przekazanej przed chwilą informacji biura prasowego ING wynika, że aktualnym terminem startu ...

Rada Nadzorcza KIR-u ma nowego wiceprzewodniczącego. Kiciński za Groszka

Zmiana to konsekwencja wcześniejszej rezygnacji Mieczysława Groszka z kandydowania do zarządu ...

Blik nieprędko pojawi się w bankach spółdzielczych: nie ma presji ze strony klientów

Spółka PSP przygotowała specjalny proces ułatwiający spółdzielcom zaoferowanie ...

Pokaż wszystkie artykuły tego autora →

Zapisz się do newslettera

Cashless na Youtube

Q5mv9oSMmys
Nie możecie się dostać na konto? Karta nie działa? Awaria w banku? Chcecie się podzielić informacją, która może być ciekawa dla innych? Napiszcie do nas.