Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
W ciągu kwartału przybyło ponad 20 tys. użytkowników HCE. Nowy raport Cashless

Szału na razie nie ma. Ale liczba korzystających z nowej technologii systematycznie rośnie i jest ich już ponad 175 tys.

Z przesłanych mi przez banki informacji na temat liczby użytkowników płatności mobilnych HCE wynika, że na koniec września najwięcej klientów korzystających z tego rozwiązania miał PKO BP – 67,5 tys. To o ok. 3,5 tys. więcej niż na koniec czerwca, gdy bank ten również był liderem zestawienia. Goni go jednak Pekao, który we wrześniu mógł pochwalić się, że ma już 52,8 tys. użytkowników HCE. W ciągu minionego kwartału przybyło ich tu niemal 9 tys. To największy wzrost wśród banków oferujących to rozwiązanie.

Przeczytajcie także: Visa najaktywniejsza na Twitterze - raport Cashless

Trzecią instytucją z największą liczbą użytkowników HCE jest BZ WBK. We wrześniu z rozwiązania tego korzystało 41,2 tys. jego klientów. To kwartalny wzrost o ponad 5 tys. Na czwartym miejscu, podobnie jak trzy miesiące wcześniej, uplasował się Euro Bank a na piątym – Getin. Ten pierwszy miał ponad 7,8 tys. użytkowników HCE (wzrost o 2,2 tys. klientów w porównaniu z czerwcem) a drugi – 6 tys. (wzrost o ok. tysiąc w porównaniu z czerwcem).


Użytkownicy HCE w tys.

Bank I kw.
II kw.
III kw.

PKO BP

66 64 67,5
Pekao 36
44,2
52,8
BZ WBK 18* 36 41,2
Euro Bank 4,3
5,6
7,8
Getin 1** 5 6
BPS/SGB b.d. b.d. b.d.
Razem 125,3
154,8
175,3

*dane z grudnia 2015 r. Bank nie podał informacji o liczbie użytkowników HCE w marcu 2016 r. **szacunek Cashless na podstawie liczby pobrań aplikacji Getin Wallet


Łącznie wymienionych pięć instytucji miało we wrześniu 175,3 tys. klientów płacących zbliżeniowo smartfonami dzięki technologii HCE. W czerwcu klientów takich było bez mała 155 tys. a w marcu – 125 tys. Jak widzicie zwolenników płatności z chmury przybywa powoli, acz systematycznie. Trzeba też pamiętać, że banki póki co niespecjalnie kwapią się do zachęcania klientów do HCE. Można przypuszczać, że gdy jakieś akcje promocyjne się pojawią, wzrost liczby płacących w ten sposób przyspieszy.

Przeczytajcie także: Największe sieci bankomatów w Polsce

Popularność nowej technologii na pewno wzrośnie też w momencie zaoferowania jej przez kolejne banki. W najbliższym czasie z HCE będą mogli zacząć korzystać klienci Raiffeisen Polbanku, Millennium, mBanku, ING czy Aliora. Poza tym należałoby pamiętać, że zainteresowanie HCE już dziś jest o wiele większe niż po kilku latach obecności na rynku płatności w technologii simcentrycznej.

Natomiast w obecnym zestawieniu widzicie jeszcze dwie instytucje, czyli BPS i SGB. Oba zrzeszenia banków spółdzielczych deklarują, że już wdrożyły technologię HCE, ale znajduje się ona w fazie pilotażu i nie jest jeszcze dostępna we wszystkich zrzeszonych instytucjach. Nie wiadomo też na razie, ilu klientów z niej korzysta. SGB przekazał mi tylko informację, że wydał dotąd kilkaset mobilnych kart.

KATEGORIA
ANALIZY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies