Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Co robić, gdy ukradną telefon, na którym jest aplikacja płatnicza

Jeżeli korzystacie ze SkyCash, mPay czy innej aplikacji do płatności zdalnych, nie musicie obawiać się o bezpieczeństwo zgromadzonych tam pieniędzy, nawet jeżeli utracicie smartfona. O ile odpowiednio zareagujecie

Wielu moich znajomych dostrzega zalety aplikacji mobilnych, ale wciąż płaci gotówką za parkowanie w mieście czy jednorazowe bilety na autobus. Dlaczego? Znajomi obawiają się, że jeśli stracą telefon, to razem z nim także pieniądze przesłane na konto aplikacji.

Tymczasem obawy te są bezzasadne, pod warunkiem przestrzegania kilku zasad korzystania z aplikacji płatniczych i smartfona w ogóle. Oto moim zdaniem najważniejsze z nich.

Chrońcie telefon hasłem

Wiem, że konieczność wpisywania PIN-u lub przeciągania „wężyka” za każdym razem, gdy sięgacie po komórkę, jest niewygodna. Ale nie możecie pozwolić sobie na to, by przypadkowa osoba, która wejdzie w posiadanie Waszego urządzenia, miała swobodny dostęp do wszelkich zgromadzonych na nim danych.

Przeczytajcie także: Jak bezpiecznie korzystać z aplikacji mobilnej banku

Oczywiście sprawni hakerzy bez trudu poradzą sobie z pokonaniem takiej zapory jak blokada telefonu. Trwa to jednak chwilę, co daje Wam czas na inne działania zmierzające do zapobieżenia skutkom kradzieży smartfona.

Nie zapisujcie kodu karty w telefonie

Wiele aplikacji płatniczych umożliwia wykonywanie transakcji bezpośrednio w ciężar rachunku karty bankowej. W tym celu kartę musicie podpiąć do konta aplikacji, a każdą transakcję autoryzować kodem zabezpieczającym z rewersu plastiku. Nie zapisujcie go ani na urządzeniu ani w notatkach smartfona. Zapamiętajcie go tak samo, jak PIN do karty.

Jeżeli chcecie jeszcze bardziej zwiększyć bezpieczeństwo, możecie wyrobić sobie kartę przedpłaconą i to ją podpiąć do aplikacji. Następnie rachunek karty będziecie zasilać niewielkimi kwotami. W razie kradzieży wystawicie na ryzyko jedynie niewielkie środki znajdujące się na rachunku karty pre paid.

W razie utraty telefonu zablokujcie kartę SIM

Konta najpopularniejszych aplikacji płatniczych, takich jak SkyCash czy mPay, nie są połączone z urządzeniem mobilnym, tylko z numerem telefonu. W razie kradzieży komórki pierwszą rzeczą jaką powinniście zrobić, jest zablokowanie karty SIM u operatora telekomunikacyjnego. W ten sposób spowodujecie nie tylko to, że złodziej nie będzie mógł z Waszego numeru zadzwonić, ale nie będzie także mógł skorzystać z pieniędzy pozostających na koncie aplikacji. Podobnie zresztą jak z produktów, np. biletów, zakupionych przez Was wcześniej za jej pomocą.

Przeczytajcie także: 4 aplikacje porzydatne na urlopie

Gdy otrzymacie duplikat karty SIM i włożycie ją do nowego urządzenia, będziecie mogli ponownie zainstalować aplikację płatniczą, na której wciąż znajdować się będą Wasze pieniądze oraz zakupione bilety. Gdyby się nie pojawiły, powinniście zgłosić ten fakt w biurze obsługi klienta operatora swojej aplikacji.

Zmieńcie hasło logowania i PIN aplikacji

Po przygodzie z utratą telefonu najlepiej zmieńcie również hasło logowania do aplikacji płatniczej oraz hasło do autoryzacji transakcji. Możecie to zrobić bezpośrednio w aplikacji zainstalowanej na nowym urządzeniu lub, jeżeli jeszcze nie macie nowego telefonu, w serwisie internetowym operatora płatności mobilnych. Poprzez serwis internetowy możecie również przelać środki z konta aplikacji na inne konto, np. małżonka czy znajomego, lub na swój rachunek bankowy.

KATEGORIA
PORADNIKI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies