Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partner merytoryczny
Jak bezpiecznie korzystać z bankomatu. Poradnik Cashless i NCR, cz. 2

Jak bezpiecznie korzystać z bankomatu. Poradnik Cashless i NCR, cz. 2

Przed wypłaceniem pieniędzy z bankomatu warto go dokładnie obejrzeć

Skimming to przestępstwo polegające na skopiowaniu danych karty z paska magnetycznego i wykorzystaniu ich do stworzenia duplikatu. Większość kart w portfelach Polaków to plastiki zabezpieczone mikroprocesorem, ale skimming nadal jest popularnym sposobem kradzieży gotówki, bowiem skopiowane dane są wykorzystywane do wypłaty pieniędzy za granicą. Z najnowszych danych policji wynika, że w 2017 r. odnotowano w Polsce ponad 400 takich przestępstw.

Przeczytajcie także: Jak bezpiecznie korzystać z bankomatu, cz. 1

W jaki sposób przestępcy kopiują dane z karty? W bankomacie w miejscu, w którym wkłada się kartę, złodzieje instalują nakładkę zawierającą urządzenie elektroniczne skanujące pasek magnetyczny karty. Na bankomacie montowana jest również np. mini kamera, która nagrywa wprowadzane na klawiaturze kody PIN. Taki zestaw dostarcza przestępcom kompletu danych potrzebnych do wypłaty pieniędzy. Sprawcy nagrywają je na pasek magnetyczny czystych kart, a następnie za pomocą tak spreparowanych plastików wypłacają gotówkę z bankomatów w krajach, w których urządzenia wciąż wykorzystują paski magnetyczne.

 

W drugiej części poradnika Martyna Kubiak z NCR Polska pokazuje, jak zmniejszyć szanse skimmerów na skopiowanie Waszej karty. Pamiętajcie, by przed włożeniem plastiku do bankomatu uważnie obejrzeć urządzenie. Warto sprawdzić czy klawiatura bankomatu nie wystaje ponad obudowę, a wokół czytnika nie zainstalowano żadnych nakładek. Należy też rozejrzeć się, czy na obudowie bankomatu lub w jego pobliżu nie zainstalowano dodatkowej kamery skierowanej na klawiaturę.

Przeczytajcie także: Jaką kwotę możecie przesłać na numer telefonu

Ekspertka NCR zauważa też, że przy wypłacaniu pieniędzy warto zachować elementarne podstawy bezpieczeństwa, o których zapewne wielokrotnie słyszeliście w mediach, czy czytaliście w broszurach bankowych. Dokonując transakcji najlepiej stanąć blisko bankomatu, tak aby swoim ciałem zasłonić ekran i klawiaturę. Również wybierając kod PIN należy zakryć klawiaturę drugą dłonią lub np. portfelem, a wypłaconą gotówkę dyskretnie umieścić w portfelu.

Wkrótce w Cashless znajdziecie kolejne części poradnika przygotowywanego wspólnie przez Cashless i NCR.

Kategoria

Udostępnij ten artykuł

Zostaw komentarz

Tomasz Jurczak

Redaktor
Aktywny od: 24.08.2017
Dodał: 189 artykułów

Inne artykuły tego autora:

Będzie nowa aplikacja do zakupu biletów kolejowych. Jeszcze w tym roku wdroży ją Polregio

Przewoźnik deklaruje, że po udostępnieniu nowego rozwiązania bilety na jego pociągi wciąż będą dostępne także u operatorów niezależnych aplikacji

Euro Bank powalczy z firmami chwilówkowymi. Zaoferował szybkie pożyczki online

Bank proponuje pożyczki w kwocie od 500 zł do 4 tys. zł. Twierdzi, że tańsze niż firmy niebankowe

Atak hakerski lub zawirusowany komputer? mBank oferuje bezpłatną pomoc w takich sytuacjach

Usługa jest bezpłatna dla tych klientów banku, którzy złożą odpowiedni wniosek w serwisie transakcyjnym

Nowość od Cinkciarza: aplikacja do przekazów pieniężnych w 24 walutach

Apka umożliwia przesyłanie pieniędzy m.in. na numer telefonu lub adres e-mail odbiorcy

Google Pay już nie blokuje kasoterminali we Wrocławiu. Urządzenia obsługują też pasażerów po ukraińsku

Wyeliminowano przyczynę awarii kasoterminali, które blokowały się, gdy pasażerowie usiłowali płacić niektórymi modelami telefonów

Pokaż wszystkie artykuły tego autora →

Zapiszcie się do newslettera

Cashless na Youtube

k_A1sJ-jf1U
Nie możecie się dostać na konto? Karta nie działa? Awaria w banku? Chcecie się podzielić informacją, która może być ciekawa dla innych? Napiszcie do nas.