Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partner merytoryczny

Sprzedajecie telefon, na którym korzystaliście z aplikacji bankowej? Sprawdźcie, co musicie najpierw zrobić

Smartfon to urządzenie na tyle osobiste, że przy wymianie na nowy lepiej go nie sprzedawać. Jeżeli już jednak musicie to zrobić, powinniście wiedzieć, jakie czynności wykonać przed oddaniem go w obce ręce

Bezpieczeństwo danych zgromadzonych na urządzeniu mobilnym nie zawsze zależy od jego użytkownika. Może bowiem wynikać z architektury systemu operacyjnego, aplikacji bądź budowy systemu transakcyjnego, z którego na smartfonie korzystano. Czynnikiem ryzyka może być w tym wypadku np. sposób przechowywania przez aplikację mobilną danych dostępowych, takich jak hasło czy PIN.

Jednak zdaniem ekspertów teoretyczne zagrożenie to jedno, a rzeczywiste ryzyko to już inna sprawa. – W sytuacji odsprzedaży smartfona, na którym korzystano z aplikacji bankowej, jego dotychczasowy użytkownik nie powinien się szczególnie martwić. Jeżeli aplikacja została napisana zgodnie ze standardami bezpieczeństwa, ryzyko odzyskania z niej jakichkolwiek danych, o dostępie do konta nie wspominając, jest minimalne – mówi Leszek Tasiemski, ekspert ds. bezpieczeństwa w firmie F-Secure.

Przeczytajcie także: Oto 16 banków oferujących lokaty w aplikacjach

Dodaje jednocześnie, że powyższe założenie jest słuszne, o ile na smartfonie korzystano z usług jednego z renomowanych banków. Ich aplikacje nie powinny przechowywać poufnych danych w pamięci podręcznej, a wylogowanie użytkownika z aplikacji powinno nastąpić już po kilku minutach bezczynności. – Zakładając nawet, że użytkownik nie zachował podstawowych środków ostrożności, nowy właściciel telefonu zobaczy jedynie zainstalowaną aplikację bankową a w najgorszym razie nazwę użytkownika – uważa przedstawiciel F-Secure.

Niemniej nie da się zupełnie wykluczyć zagrożenia utraty danych wrażliwych przechowywanych czy wprowadzanych w przeszłości do smartfona. Zdaniem specjalistów jedynym sposobem gwarantującym 100-proc. bezpieczeństwo danych, jest decyzja, by używanego przez siebie smartfona po prostu nigdy nie sprzedawać. Jednak nie zawsze jest to możliwe, głównie ze względów ekonomicznych. Jeśli więc zdecydujecie się na oddanie telefonu w obce ręce, powinniście zminimalizować ryzyko odczytu danych kiedykolwiek zapisanych na nośnikach, w które wyposażony jest Wasz smartfon.

Jak zatem przygotować sprzęt do sprzedaży? Jeżeli będziecie chcieli sprzedać smartfon, powinniście pomyśleć o tym już w momencie jego zakupu i od początku zacząć korzystać z oprogramowania, które domyślnie szyfruje dane. Ponadto najlepiej szukać kupca w gronie własnych znajomych lub rodziny. Przed oddaniem telefonu zaktualizujcie też system operacyjny i nie zapomnijcie wyjąć z niego karty pamięci oraz SIM.

Przeczytajcie także: Jak płacić w internecie aby nie dać się okraść

Jak mówi Tomasz Niewdana, inżynier systemowy w firmie Fortinet, jeżeli z szyfrowania danych nie korzystaliście, musicie pamiętać o ich skutecznym usunięciu ze wszystkich nośników, takich jak np. pamięć flash. Przy czym samo skasowanie jest niewystarczające, gdyż dostępne na rynku oprogramowanie pozwala odzyskać tak usunięte dane. Dlatego należy je nadpisać. W tym celu najlepiej skontaktować się z producentem smartfona w celu sprawdzenia, jak to zrobić – służyć do tego mogą np. specjalne aplikacje.

– Dodatkowo warto zwrócić uwagę na możliwość potencjalnego dostępu do danych w chmurze, które mogą być wykorzystane przez przestępców. Mam na myśli choćby zdjęcie dowodu osobistego przesłane w ramach usługi przechowującej pliki. Należy więc pamiętać, aby wyrejestrować urządzenie z zaufanych kanałów w różnych usługach – zauważa ekspert Fortinet.

Zostaw komentarz

Tomasz Jurczak

Redaktor
Aktywny od: 24.08.2017
Dodał: 154 artykułów

Inne artykuły tego autora:

Google Pay rusza na Słowacji. Już w dniu premiery będą mogli z niego korzystać tamtejsi klienci mBanku

Google Pay (dawniej Android Pay) zostanie udostępniony na Słowacji już za pięć dni, 28 lutego 2018 r. Ponad trzy miesiące po starcie usługi w Czechach

Niemal komplet operatorów terminali w programie Polski Bezgotówkowej. Akces zgłosiły właśnie IT Card i mBank

Wśród partnerów fundacji Polska Bezgotówkowa z najważniejszych graczy brakuje już właściwie tylko Pekao

Visa stawia na rozwój innowacji w transporcie. Uruchomi specjalny program dla partnerów

Organizacja płatnicza chce zaproponować nowe rozwiązania dla wszystkich firm prowadzących działalność związaną z transportem

Innovation Hub KNF-u zauważony. Polska w gronie 15 krajów wspierających fintechy

Choć rozwiązanie wprowadzone przez KNF to jeszcze nie najbardziej pożądana piaskownica regulacyjna, to jednak zostało zauważone w opublikowanym właśnie raporcie Komitetu Bazylejskiego

Potrzebują pieniędzy na popularyzację bitcoina. Zbierają 1 proc. podatku na szkolenia o kryptowalutach

Podczas gdy instytucje w naszym kraju starają się blokować rozwój rynku cyfrowych walut, Polskie Stowarzyszenie Bitcoin postanowiło wykorzystać przysługujące mu prawo do pozyskania funduszy z podatków

Pokaż wszystkie artykuły tego autora →

In English

Monese Will Compete with Revolut For Polish Customers With Polish-Language Version of Its App

British fintech Monese has launched the Polish-language version…

Uber To Move Its Polish Office to Kyiv

The managers from Uber's Polish office are looking…

Poland's PKO App Number One Among World's 100 Biggest Banks

The ranking was published in Retail Banker International…

See all articles in English →

Zapisz się do newslettera

Najczęściej czytane

Nie możecie się dostać na konto? Karta nie działa? Awaria w banku? Chcecie się podzielić informacją, która może być ciekawa dla innych? Napiszcie do nas.