Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partner merytoryczny

O której godzinie dojdzie przelew? Nie tak łatwo odpowiedzieć na to pytanie

Na czas realizacji tradycyjnych przelewów wpływ mają nie tylko terminy sesji systemu Elixir

Od kilku dni użytkownicy bankowości internetowej Getinu wykonując przelew mają dostęp do nowej ciekawej funkcji, mianowicie informacji o przewidywanym terminie dostarczenia przelewu do odbiorcy. Wbrew pozorom udzielenie odpowiedzi na pytanie, jak długo pieniądze będą wędrować pomiędzy rachunkami w dwóch różnych bankach, wcale nie jest takie proste. Informację o nowości w serwisie Getinu odebrałem więc z zaciekawieniem.

Przeczytajcie także: Tak dodacie kartę mBanku do Android Pay

Niestety, poczułem się nieco zawiedziony, gdyż okazało się, że termin dostarczenia pieniędzy do odbiorcy podawany przez Getin jest mocno orientacyjny. Bank nie informuje bowiem o konkretnej godzinie zaksięgowania przelewu na rachunku w innym banku. Poniżej możecie zobaczyć, jak informacja generowana przez system Getinu wygląda na zrzucie przesłanym mi przez zaprzyjaźnionego blogera jakdorobic.com.


Trudności z bardziej precyzyjnym określeniem terminu realizacji przelewu wynikają z tego, że banki mają dość dużą dowolność, jeśli idzie o czas przygotowywania do wysyłki oraz księgowania odebranych przelewów. Muszą oczywiście dostosować się do godzin, w których odbywają się sesje systemu Elixir obsługującego transakcje międzybankowe. Ale same decydują o tym, do której godziny klient powinien złożyć dyspozycję, aby została ona zrealizowana wraz z najbliższą sesją wychodzącą, oraz ile czasu zajmie im księgowanie transakcji odebranych wraz z ostatnią sesją przychodzącą.

Ma to szczególne znaczenie, jeśli przelew jest zlecany po południu. Ostatnia sesja systemu Elixir odbywa się w dni powszednie o godz. 16. Jeżeli przelew ma wyjść tego samego dnia, kiedy jest zlecany, musi zostać przekazany do realizacji maksymalnie do tej właśnie godziny. Problem w tym, że system banku także potrzebuje nieco czasu na przygotowanie przelewów zleconych przez klientów do wysyłki. Dlatego banki określają tzw. godziny graniczne. Różnią się one w poszczególnych instytucjach, ale zasada wspólna dla wszystkich jest taka, że zlecenia złożone przez klientów po takiej godzinie realizowane są dopiero następnego dnia.

Przeczytajcie także: Zobaczcie jak łatwo sprawdzić punkty karne

Ponadto na termin odebrania przelewów zleconych poprzedniego dnia po godzinie granicznej wpływ ma czas, jakiego poszczególne banki potrzebują na zaksięgowanie pieniędzy otrzymanych wraz z pierwszą sesją Elixir. Poniżej znajdziecie zestawienie banków, w którym prezentuję godziny graniczne przed ostatnią sesją Elixir oraz deklarowany termin księgowania przelewów przychodzących wraz z pierwszą, poranną sesją.

Dowiecie się z niego, że jeżeli chcecie danego dnia wysłać pieniądze z rachunku np. w mBanku, musicie złożyć dyspozycję przed godziną 13.25. A jeżeli Wasz pracodawca ma rachunek np. w Citi i zlecił wysyłkę pensji po godzinie 15.30, to na Waszym koncie znajdzie się one dopiero po godz. 11.15 następnego dnia. To oczywiście dotyczy przelewów realizowanych w systemie Elixir. Przelewy ekspresowe co do zasady powinny być rozliczane w czasie rzeczywistym, z czym bywa różnie, ale to już zupełnie inny temat. W tym momencie w zestawieniu znajduje się kilkanaście banków. Będę je uzupełniał, aktualizując tekst.

Kategoria

Udostępnij ten artykuł

Zostaw komentarz

Jacek Uryniuk

Redaktor naczelny
Aktywny od: 22.01.2015
Dodał: 2399 artykułów

Inne artykuły tego autora:

Alior wstrzymał zakładanie rachunków przez wideoweryfikację. Zdaniem banku tylko na chwilę

Ze strony internetowej Aliora zniknęła informacja, że nowy rachunek można założyć podczas wideokonferencji z doradcą banku

Blue Cash wrócił na ścieżkę wzrostu. Ale systemu Express Elixir już chyba nie dogoni

NBP podał przed chwilą, że zarówno pod względem liczby jak i wartości transakcji II kw. bieżącego roku był dla systemu Blue Cash lepszy od poprzedniego

Śrubujecie rekord. Już 66,7 proc. płatności odbywa się bez wkładania karty do POS-a

Najnowszy raport NBP na temat kart płatniczych pokazuje też znaczny wzrost średniej wartości transakcji zbliżeniowej kartą

Oto nowy pomysł na trwały nośnik: uwierzytelniona poczta w bankowości elektronicznej

Rozwiązanie chce wdrożyć BankMail, polska spółka z branży fintech

NBP odziera ze złudzeń cieszących się wzrostem popularności kart: w życiu codziennym rządzi gotówka

Taki wniosek można wyciągnąć z raportu banku centralnego na temat czynników oddziałujących na obrót gotówkowy w polskiej gospodarce

Pokaż wszystkie artykuły tego autora →

Zapisz się do newslettera

Najczęściej czytane

Do aplikacji BZ WBK zalogujecie się odciskiem palca także na Androidzie

Bank właśnie udostępnił klientom aktualizację apki. Przed premierą…

Trzeci bank z Polski wdraża wideoweryfikację. Od jutra dzięki niej założycie konto w BZ WBK

Wcześniej rozwiązanie umożliwiające potwierdzanie tożsamości podczas połączenia wideo…

Dobra wiadomość dla banków z Polski: jest pozytywna opinia KNF na temat wideoweryfikacji

KNF uczula jednak instytucje finansowe, że biometria twarzy…

Cashless na Youtube

Q5mv9oSMmys
Nie możecie się dostać na konto? Karta nie działa? Awaria w banku? Chcecie się podzielić informacją, która może być ciekawa dla innych? Napiszcie do nas.