Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Będzie kolejna zmiana przepisów o kartach

Ministerstwo Finansów pracuje nad nowelizacją Ustawy o usługach płatniczych. Chce dostosować prawo do najnowszych wymogów Komisji Europejskiej

Chodzi o MIF Reg, czyli rozporządzenie regulujące interchange. To prowizja jaką właściciele sklepów odprowadzają do banków z tytułu przyjętych płatności kartami. MIF Reg, które wczoraj weszło w życie, nie wymaga implementacji do prawa krajowego, bo jest dla niego nadrzędne.

Jednak w niektórych miejscach przepisy naszej Ustawy o usługach płatniczych stoją w sprzeczności z tym rozporządzeniem. Stąd koncepcja Ministerstwa Finansów, by ustawę znowelizować. Zwłaszcza, że MIF Reg zobowiązuje administracje poszczególnych krajów członkowskich do wskazania organów nadzorujących funkcjonowanie przepisów rozporządzenia. Z informacji przekazanej mi przez biuro prasowe MF wynika, że w Polsce ma to być zrobione właśnie w opracowywanej nowelizacji UUP.

Przeczytaj także: Unijne rozporządzenie o interchange już opublikowane

Resort finansów nie podał niestety, która instytucja według niego powinna pełnić nadzór nad realizacją rozporządzenia oraz mieć prawo do nakładania kar w przypadku jego naruszania. Warto jednak przypomnieć, że wcześniej pojawiały się u nas koncepcje nadania uprawnień nadzorczych nad organizacjami płatniczymi, takimi jak MasterCard i Visa, Komisji Nadzoru Finansowego. Prawdopodobnie więc to KNF będzie zobowiązana do nadzorowania rynku w zakresie przestrzegania MIF Reg.

Ponadto modyfikacji poddany zostanie zawarty w ustawie słowniczek pojęć. Przy okazji prawdopodobnie uściślona będzie definicja kart płatniczych. MIF Reg uznaje, że są nimi wszystkie instrumenty oparte o system kartowy, nawet jeżeli nie mają postaci plastikowego kartonika, a więc np. płatności mobilne. U nas są co do tego wątpliwości, a nowelizacja ma się z nimi uporać.

Dodatkowo obecnie limity prowizji od transakcji bezgotówkowych w Polsce obowiązują w przypadku wszystkich wydatków dokonanych dowolną kartą płatniczą. W MIF Reg limitowi podlegają wyłącznie karty wydane klientom indywidualnym. Nowelizacja ma więc wyłączyć spod regulacji karty biznesowe.

Przeczytaj także: Interchange spada - podrożeją bankomaty

Nieoficjalnie dowiedziałem się, że resort finansów zastanawia się także nad skorzystaniem z prawa umożliwiającego okresowe zwolnienie ze stosowania limitu interchange przez małe systemy kartowe, takie jak American Express i Diners Club. Jednak w wykazie planowanych zmian do ustawy, przysłanym przez biuro prasowe MF, tego punktu nie było.

Była natomiast informacja, że resort wystąpił do Zespołu ds. Programowania Prac Rządu w KPRM o wpisanie projektu do Planu Prac Rady Ministrów oraz o zwolnienie z obowiązku opracowywania projektu założeń do ustawy, na rzecz rozpoczęcia od razu prac nad projektem ustawy.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies