Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partner merytoryczny
Czesi już mają mojeID. Polacy na swoje jeszcze muszą poczekać

Czesi już mają mojeID. Polacy na swoje jeszcze muszą poczekać

Z usługi uruchomionej w Czechach kilka lat temu korzysta ponad 600 tys. osób

Jak pewnie wiecie, trwają prace nad uruchomieniem w Polsce usługi mojeID. To projekt KIR-u, który do potwierdzania tożsamości w sieci będzie wykorzystywał loginy i hasła, z jakich na co dzień korzystacie w bankowości elektronicznej. Zdaniem pomysłodawców takie rozwiązanie zapewnia, jak to określa się w informatycznym slangu – najwyższą jakość tożsamości. Chodzi o to, że istnieje niskie ryzyko, iż osoba logująca się danymi bankowymi nie jest tą, za którą się podaje.

Przeczytajcie także:  mBank też zamknął rachunki kryptogiełdom

Prace nad KIR-owym moimID są w fazie finalnej. Jak powiedziano mi w biurze prasowym spółki, od grudnia działa już pilot techniczny rozwiązania, a wkrótce ma ruszyć także pilot produkcyjny. Wśród firm najbardziej zainteresowanych wdrożeniem projektu są m.in. przychodnie, firmy telekomunikacyjne czy ubezpieczeniowe. Dzięki rozwiązaniu mojeID będzie można logować się na stronach tych podmiotów tym samem loginem i hasłem co na konto bankowe. O bezpieczeństwo wszystkich danych ma dbać KIR.

Tymczasem rozwiązanie o tej samej nazwie funkcjonuje już od 2010 roku na rynku czeskim. Tamtejsze mojeID zostało wprowadzone przez właściciela domeny krajowej .cz. Wdrożyło je kilkaset różnych firm, m.in. sklepy internetowe, niektóre szpitale i uczelnie wyższe, wydawnictwa i portale informacyjne, firmy hostingowe, itp. Obecnie w usłudze zarejestrowanych jest ponad 600 tys. Czechów, czyli ponad 5 proc. z populacji liczącej ok. 10 mln ludzi.

Przeczytajcie także:  KIR zaprezentował logo mojeID

Trudno powiedzieć, czy to już sukces. W porównaniu z czeskim przewagą projektu KIR-u umożliwiającą szybsze zdobycie użytkowników będzie wykorzystanie danych logowania na rachunki bankowe. Dzięki temu nie będziecie musieli przechodzić dość skomplikowanego procesu rejestracji. Czesi po wprowadzeniu danych na stronie internetowej muszą poczekać na hasło, które przychodzi do nich tradycyjną pocztą. Dopiero później mogą aktywować swoje konto mojeID. KIR na dzień dobry będzie miał przynajmniej kilkanaście milionów klientów korzystających aktywnie z konta bankowego przez internet. Zastanawiam się tylko, czy Czesi nie będą mieli pretensji o wykorzystanie nazwy, którą wymyślili pierwsi.

Kategoria

Udostępnij ten artykuł

Tagi:
Zostaw komentarz

Jacek Uryniuk

Redaktor naczelny
Aktywny od: 22.01.2015
Dodał: 3087 artykułów

Inne artykuły tego autora:

Sprawiają, że pożyczanie pieniędzy jest proste jak nigdy dotąd. Kontomatik drugim nominowanym do tytułu Fintech Roku

Kontomatik znalazł się w grupie kilku fintechów z Polski, które mają szansę na tytuł. Ogłoszenie zwycięzców nastąpi 7 czerwca podczas Cashless Fintech Evening powered by Mastercard

Śląski obniża do 50 euro odpowiedzialność klientów za fraudy kartowe. Wkrótce to będzie standard

Obniżenie limitu z obecnych 150 euro wymusza dyrektywa PSD II i przepisy związanych z nią tzw. RTS-ów

Postawili na blockchain, zaoferowali aplikację mobilną i telematykę. Bacca nominowana do tytułu Fintech Roku

Bacca jest jednym z kilku polskich fintechów, które mają szansę zdobyć tytuł. Zwycięzców poznacie już 7 czerwca podczas Cashless Fintech Evening powered by Mastercard

Tadeusz Kościński: polska karta nie była nam potrzebna po to, by mieć plastik z orłem, ale by obniżyć koszty akceptacji

Z wiceministrem w resorcie przedsiębiorczości i technologii Tadeuszem Kościńskim rozmawiam m.in. na temat programu Polski Bezgotówkowej, terminali w urzędach administracji publicznej i wpływie PSD II na rynek płatności bezgotówkowych

Pokaż wszystkie artykuły tego autora →

Zapiszcie się do newslettera

Cashless na Youtube

wOKrWHZ7Jrc
Nie możecie się dostać na konto? Karta nie działa? Awaria w banku? Chcecie się podzielić informacją, która może być ciekawa dla innych? Napiszcie do nas.