Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
O co chodzi w tych badaniach? Większość Polaków preferuje karty, ale i tak najczęściej płaci gotówką

Ciężko ocenić stosunek Polaków do obrotu bezgotówkowego, gdy wyniki sondaży przeprowadzanych przez różne instytucje często są ze sobą sprzeczne

Dzień Płatności Bezgotówkowych, który obchodzono w Polsce po raz pierwszy 19 października, był kulminacyjnym wydarzeniem kampanii Warto Bezgotówkowo, jaką od kilku tygodni wspiera kilkadziesiąt instytucji i firm z całego kraju. Jej elementem było również czwartkowe Forum Usług Płatniczych, podczas którego zaprezentowano wyniki badania na temat postaw Polaków wobec płatności, przygotowanego na zlecenie firmy eService.

Przeczytajcie także: KNF pozytywnie o wideoweryfikacji

Sondaż został wykonany przez Instytut Badawczy ARC Rynek i Opinia. Dowodzi, że 56 proc. dorosłych Polaków dokonując codziennych wydatków preferuje bezgotówkowe formy płatności, a więc przede wszystkim karty. Zdecydowanie mniej, bo 31 proc. respondentów wskazało na preferowanie w takich sytuacjach gotówki. Zgodnie z tym badaniem transakcje banknotami i monetami wygrywają z kartami właściwie tylko w jednym obszarze, a więc w mikropłatnościach o wartości do 10 zł. W pozostałych sytuacjach Polacy mają woleć płacić kartami i smartfonami.

Takie wyniki sondażu cieszą dziennikarza piszącego w serwisie o nazwie Cashless. Wskazują bowiem, że już większość rodaków dostrzegła zalety elektronicznych form płatności i z własnej nieprzymuszonej woli odchodzi od korzystania z gotówki. Problem polega jednak na tym, że wyników sondażu zaprezentowanego podczas FUP zdają się nie potwierdzać inne badania, jakie niedawno opublikował Narodowy Bank Polski.

Przeczytajcie także: Kurierzy Poczty Polskiej dostaną terminale

Na stronie internetowej NBP możecie znaleźć sierpniowy raport na temat czynników oddziałujących na wielkość obrotu gotówkowego w Polsce. Z dokumentu tego wynika, że 53,9 proc. codziennych transakcji w kraju nad Wisłą realizowana jest gotówką. Dorosły Polak płaci w ten sposób średnio w tygodniu cztery razy, podczas gdy kartą tylko trzy razy. Co ciekawe wygląda na to, że gotówka jest używana częściej nie dlatego, że kartą nie wszędzie da się zapłacić, tylko dlatego, że obywatele wolą robić to banknotami i monetami. Badanie NBP mówi bowiem, że 86,1 proc. respondentów nigdy nie spotkało się z preferowaniem przez sprzedawców akceptujących płatność gotówki kosztem kart.

Przytaczane tu wyniki sondaży, jak sądzę, stoją ze sobą w sprzeczności i powodują niemały mętlik w mojej głowie. W każdym razie choć jestem dość uważnym czytelnikiem strony internetowej NBP, sierpniowy raport na temat obrotu gotówkowego zauważyłem dopiero teraz. Mnóstwo tam ciekawych i dość zaskakujących informacji. Jak choćby ta, że już tylko co dziesiąty dorosły Polak nie ma konta w banku. Dotychczas znane mi opracowania dowodziły, że udział nieubankowionych w społeczeństwie oscyluje wokół 20 proc. Wkrótce postaram się zatem napisać nieco więcej na temat tego raportu NBP.

KATEGORIA
FELIETONY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies