Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Jak nie podejmować pochopnych decyzji, czyli udział akcji w portfelu a horyzont inwestycyjny

Inwestycja w fundusz, dla którego rekomendowany okres inwestycji wynosi na przykład 5 lat nie oznacza, że pieniądze są na taki czas zamrożone

Kolejny wpis na temat inwestowania w fundusze na platformie NN TFI postanowiłem poświęcić rekomendowanym okresom inwestycyjnym. Możecie je znaleźć m.in. na karcie funduszu – mniej niż jeden rok, 2, 3, 4 lub 5 lat. W moim przypadku NN Akcji to 5 lat, NN Zrównoważony – 4 lata, NN Stabilnego Wzrostu – 3 lata. Zastanawiałem się, co oznaczają te rekomendacje i czy mają jakikolwiek wpływ na zakończenie mojej inwestycji. O wyjaśnienie poprosiłem Przemysława Rodka, eksperta ds. analiz rynkowych NN TFI, który podpowiada mi i Piotrowi w Wielkim eksperymencie inwestycyjnym Cashless.

Przeczytajcie także: Fundusz NN Akcji daje radę, czyli wracam do gry

Okazuje się, że to, do jakiej grupy zostanie przyporządkowany dany fundusz, zależy głównie od jego strategii. - Z reguły im większy udział akcji w portfelu inwestycyjnym funduszu tym dłuższy jego horyzont inwestycyjny. Wynika to z tego, że fundusze inwestujące na rynku akcyjnym mają wyższe ryzyko. Jednocześnie oznacza to, że inwestor musi liczyć się z silnymi wahaniami wartości jego inwestycji, szczególnie w krótkim okresie, włącznie z możliwością utraty części środków. W dłuższym okresie ma jednak szansę odrobić ewentualne straty – tłumaczy Przemysław Rodek.

Przeczytajcie także: Bitcoinowa gorączka. Trwają spekulacje, czy bańka w końcu pęknie

Czy zatem rekomendowany minimalny horyzont inwestycyjny działa w tym wypadku, jako czynnik, którym powinien kierować się inwestor, aby nie wycofać środków w nieodpowiednim momencie? - Z założenia powinno to eliminować pochopne decyzje inwestorów, które mogą działać na ich niekorzyść. Może się przecież zdarzyć, że inwestor wycofa środki w momencie, kiedy fundusz znajduje się w "dołku", czyli zaraz przed okresem, w którym wyniki ulegają poprawie. W takim wypadku inwestor traci możliwość osiągnięcia zysków lub zmniejszenia straty – wyjaśnia Rodek.

Pomimo wszystko, musicie zwrócić uwagę, że jest to tylko proponowany okres. Inwestycja w fundusz, dla którego rekomendacja wynosi na przykład 5 lat, w żadnym wypadku nie oznacza, że środki finansowe są na taki czas zamrożone. Można wycofać je wcześniej, bez żadnych dodatkowych kosztów ani ograniczeń.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies