Partnerzy strategiczni
Partnerzy wspierający
Partnerzy wspierający
Partner merytoryczny

Konwersja i zamiana - czyli jakie możliwości posiada niezadowolony inwestor

Oba rodzaje transakcji można z zlecić za pośrednictwem aplikacji mobilnej NN TFI

W poprzednim wpisie w ramach akcji Wielki eksperyment inwestycyjny Cashless zastanawiałem się nad ewentualnym przeniesieniem zainwestowanych środków na inne fundusze inwestycyjne. Dla przypomnienia 1 tys. złotych rozdysponowałem na fundusze: NN Akcji - 200 zł, NN Stabilnego Wzrostu - 400 zł, NN Zrównoważony - 400 zł. Aktualnie moja strata wynosi 1,73 proc. Zapytałem Przemysława Rodka z NN TFI o możliwość zmiany wspomnianych inwestycji. Dowiedziałem się, że przekierowanie inwestycji z jednego funduszu na inny bez konieczności realizacji przelewów z rachunku bankowego to zlecenia konwersji i zamiany. Warto znać różnice między tymi dwoma pojęciami.

Na początek muszę jednak wspomnieć, że wszystkie fundusze, w jakie zainwestowałem, zawarte są w tzw. funduszach parasolowych. Dzięki temu w ramach jednego funduszu można inwestować w różne subfundusze, które operują na rynkach akcji, obligacji czy rynku pieniężnego. W ramach jednego funduszu parasolowego możecie więc przenosić swój kapitał pomiędzy poszczególnymi subfunduszami bez płacenia podatku od zysków kapitałowych popularnie nazwanym podatkiem "Belki". Czym zatem jest konwersja a czym zamiana?

Przeczytajcie także: Na razie sukces. W niecały tydzień zyskałem 0,85 proc.

 Konwersja, to przeniesienie środków pomiędzy subfunduszami wchodzącymi w skład odrębnych funduszy parasolowych. Podczas realizacji zlecenia pobierany jest 19 proc. podatek od zysków kapitałowych (tzw. podatek "Belki"). Zamiana polega na przenoszeniu środków pomiędzy różnymi subfunduszami w ramach danego funduszu parasolowego. Podatek od zysków pobierany jest dopiero przy odkupieniu jednostek uczestnictwa i wypłacie środków z funduszu – tłumaczy Przemysław Rodek, ekspert ds. analiz rynkowych NN TFI.

Warto więc zwrócić uwagę na to, czy subfundusz, którego jednostki chcecie umorzyć znajduje się w tym samym funduszu parasolowym, co subfundusz, w który chcecie zainwestować. Co ważne, dla wszystkich funduszy NN Investment Partners TFI opłata za zamianę i konwersję wynosi 0 procent. W tym przypadkach nie musicie martwić się o dodatkowe koszty.

Przeczytajcie także: To może być kolejne Amber Gold. UOKiK ostrzega

Czyli inwestując w subfundusze w ramach funduszu parasolowego mogę dowolnie i bezpłatnie alokować swoje środki pomiędzy dostępnymi subfunduszami nie płacąc przy tym podatku od zysków kapitałowych. O jednej rzeczy warto pamiętać:  Jedyną pobieraną opłatą jest opłata za zarządzanie. W praktyce im większą część portfela funduszu stanowią akcje, tym opłata za zarządzanie jest wyższa. Wysokość opłat za zarządzanie można znaleźć w kartach funduszy i prospektach informacyjnych. Warto pamiętać, że publikowane wyniki funduszu oraz wartość netto jednostki uczestnictwa podane są już po odjęciu opłaty za zarządzanie – dodaje Przemysław Rodek.

Muszę poważnie zastanowić się nad tym, czy zamiana lub konwersja na fundusze o wyższym ryzyku niż do tej pory będzie dla mnie najlepszym wyjściem. W następnym wpisie dowiecie się, jaką decyzję podjąłem.


Zostaw komentarz

Partnerem akcji jest:

Wielki eksperyment inwestycyjny Cashless

Akcja edukacyjna Cashless. Czytajcie blogi Piotra i Tomka, obserwujcie ich pierwsze kroki w świecie funduszy inwestycyjnych.

Tomasz Jurczak

Uczy się inwestować z NN TFI

Inne artykuły

Oni uczą się inwestować

Podpowiada

Przemysław Rodek Przemysław Rodek Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu na kierunku finanse i rachunkowość, specjalność inwestycje kapitałowe i strategie finansowe przedsiębiorstwa. W NN Investment Partners TFI jest ekspertem ds. analiz rynkowych.

Newsletter NN TFI

Najnowsze informacje prosto na Twojego maila.
Wystarczy się zapisać.

Zapisz się do newslettera

Cashless na Youtube

Q5mv9oSMmys
Nie możecie się dostać na konto? Karta nie działa? Awaria w banku? Chcecie się podzielić informacją, która może być ciekawa dla innych? Napiszcie do nas.