Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
BIK: odbicie na rynku kart kredytowych. Ale to tylko efekt niskiej bazy z marca 2020 roku

W marcu wydano 66,4 tys. kredytówek. To o blisko 22 proc. więcej niż przed rokiem

Biuro Informacji Kredytowej poinformowało, że w marcu banki wydały 66,4 tys. kart kredytowych. Łączna kwota przyznanych limitów wyniosła 418 mln zł. W porównaniu z analogicznym miesiącem poprzedniego roku oznacza to wzrosty odpowiednio o 21,9 proc. oraz 21,6 proc. Po miesiącach spadków nastąpiło odbicie, ale BIK zwraca uwagę, że marzec 2020 roku był pierwszym miesiącem pandemii. Banki ograniczyły wówczas bardzo mocno akcję kredytową. Tegoroczny wzrost w znacznym stopniu to zatem tzw. efekt niskiej bazy.

Przeczytajcie także: Revolut znów nabałaganił w aplikacji

Eksperci Biura zwracają uwagę na wyniki kart kredytowych w całym poprzednim kwartale, gdyż pokazują one kontynuację trendu spadkowego. W ujęciu liczbowym wyniósł on blisko 17 proc., a w wartościowym 20,6 proc. Zjawisko to dotyczy wszystkich przedziałów kwotowych. Sytuacja nie powinna jednak dziwić – limity kartowe uznawane są za jeden z bardziej ryzykownych produktów kredytowych. W okresie zwiększonego ryzyka i rynkowej niepewności banki zachowywały większą ostrożność.

Z komunikatu BIK wyłania się też obraz hossy w segmencie kredytów ratalnych. W poprzednim miesiącu banki udzieliły ich w ujęciu liczbowym o 51 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2020 roku. W ujęciu wartościowym wzrost wyniósł aż 73 proc. Jednak także i w tym przypadku trzeba pamiętać o efekcie niskiej bazy. Eksperci tłumaczą sytuację m.in. niskimi stopami procentowymi, które z jednej strony zachęcają do zaciągania kredytów, a z drugiej zniechęcają do trzymania pieniędzy na rachunkach bankowych.

Przeczytajcie także: W Allegro Pay pojawi się nowa metoda płatności

W poprzednim miesiącu w porównaniu do marca 2020 roku w ujęciu liczbowym banki i SKOK-i udzieliły też więcej kredytów gotówkowych (wzrost o blisko 19 proc.) oraz mieszkaniowych (wzrost o prawie 13 proc.). W ujęciu wartościowym również zanotowano wzrosty: odpowiednio o 27,8 proc. oraz 17,1 proc. BIK zwraca uwagę na ostrożność banków w udzielaniu niskokwotowych kredytów gotówkowych, które mogą służyć np. załataniu dziury w bieżącym budżecie domowym.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies