Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
ZUS chce wprowadzić aplikację mobilną. Ma ułatwić firmom rozliczanie składek

Zakład zamierza też odświeżyć serwis internetowy i uruchomić tzw. Jednolity Plik Ubezpieczeniowy

Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska zapowiedziała w rozmowie z PAP cyfrową transformację systemu zabezpieczenia społecznego, a jednym z realizowanych projektów będzie Jednolity Plik Ubezpieczeniowy. Stanie się on podstawowym narzędziem komunikacji płatników z instytucją, która weźmie ona na siebie odpowiedzialność za rozliczanie składek przez firmy.

Przeczytajcie także: Pojawił się nowy format ataku na klientów OLX

Szefowa ZUS wyjaśnia, że ten krok odciąży przedsiębiorców oraz zredukuje liczbę błędów i nadużyć, a przez to także kontroli. Przedsiębiorcy zyskają pewność rozliczeń, zniknie konieczność wypełniania rozbudowanej dokumentacji.

W planach jest również zautomatyzowanie wypłaty świadczeń. Podmiot chce też wprowadzić aplikacje mobilne i umożliwić płatności składek tą drogą. Kolejnym celem jest odświeżenie portalu ZUS, by odpowiadał on obecnym wymaganiom i standardom. Serwis powinien być zintegrowany z platformą gov.pl. Kontakt z instytucją w założeniu stanie się prosty i intuicyjny.

Przeczytajcie także: NBP uruchomił urządzenia do zamiany monet na banknoty

Co ciekawe, ZUS planuje też wewnętrzną reorganizację. Przewiduje ona przede wszystkim "odmiejscowienie" zadań oraz "depapieryzację". Instytucja wskazuje na konieczność utworzenia rządowej chmury danych, dzięki której różne podmioty będą mogły w łatwy sposób wymieniać się informacjami. W efekcie przedsiębiorca, ale też każdy inny obywatel, nie będzie musiał dostarczać dokumentów czy danych, które urząd pozyska samodzielnie.

KATEGORIA
CIEKAWOSTKI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies