Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Blockchain może pomóc w ratownictwie medycznym. Dzięki tej technologii w Olsztynie szlabany już nie zatrzymują karetek

Rozwiązanie wykorzystujące blockchain i pomagające karetkom przy wjazdach na grodzone osiedla, w przyszłości może trafić także do innych miast, nie tylko w Polsce

Ratunek bez barier – taką nazwę nosi aplikacja, którą niedawno zaprezentowano w Olsztynie. Rozwiązanie wykorzystujące technologię blockchain, od kilku tygodni jest testowane w stolicy województwa warmińsko-mazurskiego. Umożliwia ono otwieranie bram wjazdowych czy szlabanów na osiedlach bez użycia pilota albo drzwi do klatki schodowej bez znajomości kodu. Dzięki temu ratownicy mogą szybciej trafić z pomocą do osób potrzebujących.

Przeczytajcie także: Konto na selfie wkrótce także w Santanderze

Twórcy aplikacji tłumaczą, że porozumieli się z administratorami osiedli oraz producentami bram, dzięki czemu przy barierach pojawiły się niewielkie moduły komunikacyjne. Urządzenia te łączą się z administratorem – w przypadku Olsztyna jest nim Urząd Marszałkowski, który zarządza uprawnieniami. Bramy czy szlabany otwierane są z pomocą cyfrowych kluczy udostępnianych w apce. Ta ostatnia nie jest jednak powszechnie dostępna – na telefon służbowy może ją pobrać np. ratownik medyczny, a każde użycie klucza jest rejestrowane.

Przeczytajcie także: Dobry miesiąc systemu Express Elixir

Z punktu widzenia załóg karetek, a zwłaszcza pacjentów, projekt może się okazać bardzo istotny – pozwala zyskać bardzo cenny czas. Dlatego nie powinno dziwić, że w planach jest rozszerzenie jego dostępności o inne służby ratownicze – np. strażaków. Rozwiązanie może też trafić do innych miast, nie tylko w Polsce. Zapewne znajdą się dla niego także kolejne zastosowania. Aplikację Ratunek bez barier stworzyła olsztyńska firma Treesat, w projekcie biorą także udział m.in. Urząd Marszałkowski, Orange, Teltonika oraz fundacja Kezo.

KATEGORIA
APLIKACJE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies