Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Mastercard: Polki w gronie najbardziej przedsiębiorczych kobiet na świecie. Zanotowały spory awans

Niestety, są też złe informacje: pandemia koronawirusa uderzyła przede wszystkim w firmy prowadzone przez kobiety

Opublikowano wyniki kolejnej edycji badania Mastercard Index of Women Enterpreneurs, które skupia się na udziale przedsiębiorczyń w życiu gospodarczym i społecznym. W oparciu m.in. o dane udostępniane przez wiarygodne podmioty, opracowano globalny ranking przedstawiający sytuację kobiet w blisko 60 krajach reprezentujących 80 proc. siły roboczej kobiet. Najlepiej w zestawieniu wypadły kraje europejskie, wśród nich Polska.

Przeczytajcie także: Nowe plany taryfowe N26

Listę krajów, oferujących paniom dobre warunki do prowadzenia biznesu, otwiera Izrael. Na kolejnych miejscach uplasowały się USA, Szwajcaria i Nowa Zelandia. Na piątej pozycji znajdziecie natomiast Polskę, która w ciągu roku awansowała o 11 pozycji. Obok Szwecji jest to państwo, które zanotowało największy postęp w 2020 roku. Wynika to z kilku czynników, wśród których twórcy badania wskazują poprawę instytucjonalnego wsparcia dla MŚP, lepsze postrzeganie i wykorzystywanie okazji biznesowych oraz lepszy kulturowy odbiór przedsiębiorców, w tym kobiet.

Ranking opracowano w oparciu o trzy główne elementy. Pierwszym jest udział kobiet w rynku pracy, w tym ich odsetek na stanowiskach menedżerskich i specjalistycznych. Drugi czynnik to dostęp kobiet do zasobów wiedzy i środków finansowych. Listę uzupełniają przyjazne warunki do prowadzenia działalności gospodarczej – ogólnie, w tym przez kobiety. Ostatecznie powstał indeks, którego wartość jest średnią ważoną trzech wspomnianych elementów.

Przeczytajcie także: Duży wzrost liczby płatności Apple Pay i Google Pay

Co ciekawe, Polska zajęła czwarte miejsce (awans z ósmego w 2019 roku) w rankingu częściowym, prezentującym udział kobiet w rynku pracy, w tym ich odsetek na stanowiskach menedżerskich i specjalistycznych. Wyżej znalazły się Kolumbia, Filipiny oraz Rosja. Polskę znajdziecie także w gronie państw, w których najwyższy jest odsetek firm prowadzonych przez kobiety w stosunku do wszystkich biznesów. W naszym przypadku jest to blisko 30 proc.

W raporcie pojawiła się również wstępna analiza wpływu pandemii na życie przedsiębiorczyń. Okazuje się, że w skali globalnej firmy zarządzane przez kobiety zostały nieporównywalnie mocniej dotknięte jej konsekwencjami. Aż 87 proc. przedsiębiorstw prowadzonych przez kobiety odczuło negatywne skutki kryzysu. Wpływ na to miały m.in. nadreprezentacja kobiet w sektorach, w które kryzys uderzył najmocniej, konieczność mierzenia się z dodatkowymi obowiązkami domowymi czy większa niechęć do rozwijania biznesu online.

Przeczytajcie także: Kolejna platforma do zakupu aut online

W raporcie zauważono jednak, że pandemia może być okazją do wzmocnienia pozycji kobiet w biznesie. To czas, gdy liderki (nie tylko firm, ale państw – Niemiec, Finlandii, Nowej Zelandii) stają się inspiracją dla innych. Część pań może także stanowić przykład dobrego dostosowania się do trudnej sytuacji i przezwyciężenia jej. Pandemia jest wreszcie momentem, który sprzyja pokazywaniu i usuwaniu barier, także tych strukturalnych.

KATEGORIA
LUDZIE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies