Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Problemy branży bankomatowej nie tylko w Polsce. W Wielkiej Brytanii wartość wypłat spadła o połowę

Na duży spadek wypłat gotówki z bankomatów na Wyspach odnotowany w II kw. 2020 r. wpływ miała przede wszystkim blokada gospodarcza, wprowadzona ze względu na koronawirusa

Wartość wypłat z bankomatów zrealizowanych w Wielkiej Brytanii w drugim kwartale 2020 roku wyniosła ponad 22 miliardy funtów. To aż o ponad 46 proc. mniej niż w analogicznym okresie roku 2019. Dzieje się tak m.in. za sprawą lockdownu, na co w swoim opracowaniu zwraca uwagę firma Walter. Powołuje się ona także na dane EAST (European Association for Secure Transactions), z których wynika, że w pierwszym półroczu bieżącego roku w Europie ubyło blisko 11,5 tys. bankomatów.

Przeczytajcie także: Cinkciarz zintegrował się z PayPalem

Wydaje się mało prawdopodobne, by ten trend miał się odwrócić. Pod koniec października media informowały, że brytyjska spółka Post Office przejmie dwa tys. bankomatów od Bank of Ireland. Nowy operator zamierza jednak pozostawić 1,4 tys. maszyn – pozostałe wycofa ze względów ekonomicznych. Pandemia koronawirusa może jedynie zintensyfikować te działania, ponieważ na znaczeniu zyskują zakupy i płatności cyfrowe.

Przeczytajcie także: BNP Paribas udzieli kredytów za pośrednictwem ComperiaRaty

Pod koniec ubiegłego tygodnia mogliście się dowiedzieć ze spotkania Cashless Live, że z problemami zmaga się również branża bankomatowa w Polsce. Eksperci przekonywali wówczas, że bez zmian w zakresie opłat, sieć tych urządzeń może się szybko kurczyć. Spada liczba wypłat gotówki, jednocześnie rośnie średnia wartości transakcji, a to niekorzystnie wpływa na wyniki finansowe operatorów maszyn.

Jak wynika z danych cashless.pl, tylko w minionym kwartale liczba bankomatów na polskim rynku spadła o ok. 460 sztuk. Natomiast z danych NBP wynika, że w II kw. 2020 r. po raz pierwszy na polskim rynku wartość płatności kartami była wyższa niż wartość wypłat gotówki z bankomatów. Więcej na ten temat w tekście II kw. 2020 r. na rynku kart. Po raz pierwszy w historii wartość płatności przebiła wartość transakcji gotówkowych.

KATEGORIA
CIEKAWOSTKI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies