Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Badanie dla ZBP i KIR: Polacy deklarują chęć potwierdzania tożsamości w sieci za pomocą e-bankowości

Z badania przeprowadzonego przez Kantar wynika, że już co trzeci użytkownik bankowości elektronicznej chciałby za jej pomocą potwierdzać swoją tożsamość przy korzystaniu z innych usług internetowych

KIR i ZBP podzieliły się wynikami badania, jakie przeprowadził dla nich Kantar, a dotyczącego oczekiwań Polaków wobec tożsamości cyfrowej. Okazało się m.in., że co trzeci Polak korzystający z bankowości internetowej, chciałby mieć możliwość dostępu do usług online przy wykorzystaniu potwierdzania tożsamości opartym o logowanie do serwisów bankowych. Dotyczy to np. energetyki, ubezpieczeń, branży medycznej, ale też administracji publicznej.

Przeczytajcie także: Nowe IKO już dostępne także na urządzeniach z systemem iOS

Na pytanie o to, gdzie użytkownicy bankowości internetowej chcieliby się logować z jej pomocą, najwięcej badanych wskazało na możliwość potwierdzania tożsamości w kontaktach z administracją (32 proc.). Dotyczy to np. składania wniosków o dowód osobisty czy sprawdzania punktów karnych. Blisko 30 proc. chciałoby w ten sposób potwierdzać swoje dane u dostawców usług użyteczności publicznej (woda, prąd, gaz czy wywóz śmieci).

Ankietowani widzą zastosowanie zdalnej weryfikacji tożsamości także w kontaktach z firmami telekomunikacyjnymi (22 proc.) czy w obszarze usług medycznych świadczonych online (18 proc.). Na dalszych pozycjach wymieniane są zakupy i np. gry losowe. Trudno dziwić się tym wymaganiom – w życiu przeciętnego Polaka przybywa serwisów wymagających logowania, a hasła do nich należy regularnie i często zmieniać, by dbać o bezpieczeństwo. Niestety, wiąże się to z przyrostem informacji, które trudno zapamiętać.

Przeczytajcie także: MojeID ma konkurencję. Twórcy Zencard otworzyli Authologic

Alternatywą dla dziesiątek czy setek haseł ma być właśnie potwierdzanie tożsamości przy wykorzystaniu bankowości internetowej. Jednym z przykładów takich rozwiązań jest mojeID - system umożliwiający logowanie się do serwisów towarzystw ubezpieczeniowych czy przychodni zdrowotnych. Narzędzie opracowane przez KIR jest zgodne z regulacjami krajowymi i unijnymi, a obecnie mogą z niego korzystać klienci kilku banków, w tym PKO, Pekao czy ING. Co istotne, mojeID umożliwia już integrację z tzw. węzłem krajowym, czyli rozwiązaniem pozwalającym korzystać z elektronicznych usług publicznych.

KATEGORIA
KONTA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies