Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Brazylijczycy krótko cieszyli się z WhatsApp Pay. Tamtejszy bank centralny nakazał zawieszenie usługi

Przedstawiciele WhatsApp zapewniają, że będą współpracować z regulatorem, by móc wrócić na rynek

Usługa WhatsApp Pay, którą uruchomiono w Brazylii w ubiegłym tygodniu, została zawieszona, o czym informuje Agencja Reutera. Decyzję wydał brazylijski bank centralny, nakazując przy tym firmom Visa i Mastercard wstrzymanie transferów pieniężnych przechodzących przez komunikator należący do Facebooka. Bank podkreślił w oświadczeniu, że system płatności wystartował bez przeprowadzenia analiz dotyczących jego wpływu na brazylijski sektor finansowy.

Przeczytajcie także: W ciągu kwartału przybyło 700 tys. aktywnych użytkowników Blika

Brazylijczycy zapewniają, że chcą się dowiedzieć, jak płatności realizowane za pośrednictwem WhatsApp wpłyną np. na konkurencję i czy gwarantują one użytkownikom odpowiedni poziom prywatności danych. Warto zauważyć, że podobne problemy Facebook ma w Indiach, w których próbuje uruchomić WhatsApp Pay od 2018 roku. W obu przypadkach na drodze usłudze stanęły nie kwestie techniczne, ale regulacyjne. Podobnie sprawa wygląda w przypadku kryptowaluty Libra, nad którą pracuje m.in. Facebook.

Przedstawiciele amerykańskiego komunikatora deklarują oczywiście, że zamierzają współpracować z bankiem centralnym, by wyjaśnić wszystkie wątpliwości. Firma twierdzi też, że jest otwarta na współpracę z innymi podmiotami. Sprawa jest o tyle ciekawa, że jesienią brazylijska instytucja zamierza uruchomić własny system przelewów natychmiastowych o nazwie Pix. Regulator rynku stanie się jednocześnie jego uczestnikiem. W tych okolicznościach nie powinno dziwić, że WhatsApp zapewnił, iż jest gotowy na integrację z Pix.

Przeczytajcie także: Były prezes Wirecard, Markus Braun, został aresztowany

WhatsApp Pay umożliwia płacenie w oknie czatu oraz przesyłanie pieniędzy do innych użytkowników (a tych w samej Brazylii jest 120 mln). Mark Zuckerberg zapewnił, że wysyłanie i odbieranie pieniędzy między użytkownikami będzie tak proste, jak dzielenie się zdjęciami, z kolei WhatsApp porównuje to do przesyłania wiadomości. Płatności WhatsApp są obsługiwane przez Facebook Pay, co z jednej strony ma być gwarantem ich bezpieczeństwa, a z drugiej pokazuje, że niebieski serwis społecznościowy tworzy jednolitą platformę finansową w obrębie swoich aplikacji.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies