Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Liczba przelewów w systemie Express Elixir w ciągu roku wzrosła o 101 proc. KIR prezentuje dane z maja

W porównaniu z kwietniem liczba przelewów Express Elixir wzrosła, ale ich wartość spadła

KIR zaprezentował dane dotyczące jego systemów rozliczeniowych w maju 2020 roku. Wynika z nich m.in., że w umożliwiającym realizację przelewów natychmiastowych systemie Express Elixir rozliczono 4,2 mln transakcji o wartości 4,8 mld zł. Dla porównania: w analogicznym okresie roku 2019 było to odpowiednio 2,08 mln i 3,56 mld zł. Liczba transakcji wzrosła zatem o 101 proc., a ich wartość o 34 proc. W kwietniu 2020 roku rozliczono 3,8 mln transakcji o wartości 4,9 mld zł.

Przeczytajcie także: Robot płatniczy od Blue Media zmienia się w Rachuneo

Z opublikowanych danych KIR można się dowiedzieć, że podstawowy system – Elixir – w maju przetworzył 159,38 mln transakcji obejmujących uznania oraz obciążenia o wartości 460,9 mld zł. W maju 2019 roku zrealizowano 160,43 mln transakcji o wartości 465,88 mld zł. Oznacza to, że w ujęciu rocznym liczba transakcji nieznacznie spadła (o 0,66 proc.), a ich wartość zmalała o 1 proc. Najwyższą dzienną liczbę komunikatów przetworzono 4 maja (13,56 mln transakcji o wartości 31,7 mld zł), czyli zaraz po długim weekendzie, kiedy nie można było wykonywać niektórych transakcji.

Przeczytajcie także: BOŚ podpisał umowę z operatorem Blika

W systemie Euro Elixir w maju 2020 r. rozliczono 2,5 mln transakcji o łącznej wartości 12,3 mld euro. Rok wcześniej przetworzono 3,4 mln komunikatów o wartości 19,09 mld euro. Liczba transakcji spadła zatem o 27 proc., a ich wartość zmalała o 36 proc. KIR tłumaczy to rezygnacją z rozliczania przelewów walutowych za pomocą Euro Elixir przez dwa banki: ING i przejęty przez BNP Paribas Raiffeisen Polbank. Doszło do tego w listopadzie 2019 roku.

KATEGORIA
KONTA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies