Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Polacy deklarują rosnące zainteresowanie e-podpisem. Zobaczcie, do czego chcą go wykorzystywać

Na popularyzację takich rozwiązań jak podpis elektroniczny wpływ może mieć pandemia koronawirusa

Kantar w marcu przeprowadził dla KIR i Związku Banków Polskich badanie, z którego wynika, że coraz więcej Polaków jest zainteresowanych kwalifikowanym podpisem elektronicznym. W gronie użytkowników bankowości internetowej i mobilnej odsetek osób, które chciałyby korzystać z e-podpisu, wzrósł z 22 proc. w roku 2018 do 28 proc. obecnie. Okres pandemii oraz wynikające z niego izolacja społeczna i konieczność pracy zdalnej na masową skalę, mogą przyciągnąć do tego narzędzia nowych użytkowników.

Przeczytajcie także: Rośnie sieć akceptacji systemu mojeID

Z komunikatu KIR wynika, że spośród ankietowanych osób 72 proc. zainteresowanych podpisem elektronicznym chce z jego pomocą podpisywać umowy z bankiem, a 57 proc. załatwiać formalności dotyczące dostawy prądu, gazu czy wywozu śmieci. Ponad połowa respondentów użyteczność e-podpisu dostrzega także w kontaktach z operatorami telekomunikacyjnymi (54 proc.) oraz ubezpieczycielami (52 proc.). Czterech na dziesięciu badanych chce wykorzystywać to rozwiązanie do zawierania umów o świadczenie usług medycznych.

Kwalifikowany podpis elektroniczny jest równoważny z podpisem odręcznym składanym w tradycyjny sposób. Chociaż w Polsce stosowany jest od blisko dwóch dekad, to na popularności zaczął zyskiwać szczególnie w ciągu ostatnich 4 lat. Wiązało się to z wejściem w życie w 2016 r. unijnego rozporządzenia eIDAS, które ujednoliciło europejski rynek. E-podpis wydany w jednym kraju UE jest ważny we wszystkich państwach członkowskich.

Przeczytajcie także: Alior wprowadza e-podpis dla przedsiębiorców

Podpis elektroniczny można zastosować w wielu przypadkach: w kontakcie z urzędem skarbowym, ZUS czy urzędem stanu cywilnego. Szerokie zastosowanie narzędzia dotyczy także kontaktów komercyjnych. E-podpis ma dawać oszczędności (znikają koszty druku, wysyłania i archiwizacji dokumentów), ale też podnosić bezpieczeństwo. Warto przypomnieć, że w marcu KIR wprowadził na rynek mSzafir – wersję e-podpisu wykorzystującą rozwiązania chmurowe. Nie wymaga ona stosowania kart czy czytników. Do końca czerwca usługa jest dostępna bezpłatnie dla klientów PKO.

KATEGORIA
FINTECHY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies