Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
78 mln transakcji Blikiem w I kw. 2020 roku. To prawie tyle co w całym 2018 roku

Blik podał też, że w ramach nowej usługi "prośba o przelew" w I kw. wykonano już ponad 100 tys. transakcji

Polski Standard Płatności, operator systemu Blik, zaprezentował statystyki transakcji dotyczące I kw. 2020 roku. W ciągu trzech miesięcy użytkownicy Blika użyli go blisko 78 mln razy. To prawie dwa razy więcej niż w analogicznym okresie roku 2019 i niemal tyle samo co w całym 2018 roku. Co ciekawe jednak nie we wszystkich rodzajach transakcji Blik rozwija się z taką samą dynamiką.

Przeczytajcie także: Drugie życie oszustwa "na Blika". Operator systemu ostrzega

Użytkownicy Blika w I kw. najwięcej transakcji zrealizowali w internecie – było ich 57,5 mln. To prawie dwa razy więcej niż rok temu i o 9 proc. więcej niż w ostatnich trzech miesiącach 2019 roku. Miniony kwartał był też pierwszym w historii, gdy drugim najpopularniejszym rodzajem transakcji wykorzystywanym przez blikowiczów były przelewy na numer telefonu. Użytkownicy zrealizowali ich 7,2 miliona, czyli o 25 proc. więcej niż w ostatnim kwartale 2019 roku i o 177 proc. więcej rok do roku.

W stosunku kwartalnym spadła za to o 9 proc. liczba wypłat gotówki z bankomatów przy użyciu Blika. W I kw. takich transakcji było 6,2 mln. W porównaniu z I kw. ubiegłego roku jest to wzrost o 32 proc. Prezes PSP Dariusz Mazurkiewicz tłumaczy, że kwartalny spadek ma prawdopodobnie związek z wprowadzeniem w Polsce wielu obostrzeń wynikających z pandemii koronawirusa. Liczba transakcji w tradycyjnych terminalach płatniczych wzrosła do 7 mln. To o 6 proc. więcej niż w IV kwartale 2019 roku i o 150 proc. więcej niż rok temu.

Przeczytajcie także: Blik pomaga w zbieraniu pieniędzy na szpitale zakaźne

Średnia kwota transakcji Blikiem w pierwszym kwartale wyniosła 130 zł (od 50 zł w terminalu płatniczym, przez 104 zł w internecie, oraz 118 zł przelewem na numer telefonu, po 516 zł w bankomacie). PSP przypomniał też, że na początku roku ING oraz mBank jako pierwsze udostępniły nową funkcję, czyli prośbę o przelew. Jej użytkownik może poprosić o przekazanie pieniędzy, może także podzielić kwotę, o którą prosi na kilka osób jednocześnie. Z deklaracji Mazurkiewicza wynika, że w I kw. transakcji tego typu było już ponad 100 tys.

Przy okazji prezentacji wyników transakcyjnych PSP zaprezentował dane dotyczące preferencji zakupowych Polaków w sieci i ich zmian w związku z pandemią. O ponad 200 proc. wzrosły w I kw. liczby transakcji w sklepach z elektroniką oraz na platformach z grami online. W marcu o 216 proc. wzrosła liczba zakupów w sklepach sprzedających środki czystości i chemię gospodarstwa domowego. Spadła natomiast liczba transakcji w serwisach bukmacherskich oraz oferujących bilety na usługi transportowe. W kwietniu znacznie wzrosły zakupy ubrań (o 154 proc.) oraz suplementów diety (157 proc.).

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies