Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Limit dla transakcji zbliżeniowych bez PIN rośnie w całej Europie. Mastercard podwyższył go w 29 krajach

W niektórych krajach limit podniesiono tylko na czas pandemii koronawirusa, w innych, jak np. w Polsce, na stałe

Mastarcard poinformował o podwyższeniu limitu dla transakcji zbliżeniowych bez PIN-u w 29 krajach, głównie w Europie. W większości przypadków limit wzrósł dwukrotnie i w krajach strefy euro wynosi teraz najczęściej 50 euro. W Polsce limit podniesiono z 50 do 100 zł (podobną decyzję podjęła tu także Visa) a np. w Chorwacji ze 100 do 350 kun. Zmiany np. w Polsce, Wielkiej Brytanii czy Irlandii wprowadzane są na stałe. Jednak w niektórych krajach będą one obowiązywać tymczasowo.

Przeczytajcie także: Limity na płatności bez PIN rosną także w Estonii, Holandii i Norwegii

Amerykańska organizacja informuje w komunikacie, że już 75 proc. wszystkich transakcji kartami Mastercard w Europie realizowanych jest zbliżeniowo. Polska należy do grona państw, w których taka forma płatności cieszy się szczególnie dużą popularnością. W naszym regionie z tego rozwiązania częściej korzystają jedynie Czesi. Podniesienie limitów dla transakcji bez PIN zapewne spowoduje jeszcze większe upowszechnienie tego standardu.

Przeczytajcie także: ING w trybie awaryjnym zmienia tabelę opłat i prowizji

Mastercard przypomina, że w Polsce odpowiednie zmiany zaczęły być wprowadzane w zeszłym tygodniu. Proces ten wymaga jednak działania ze strony banków. Na liście instytucji, którym nowy limit udało się już zaimplementować, znaleźć można takie banki jak: Alior, Credit Agricole, Pekao, PKO, Bank Pocztowy, BOŚ, Nest, Santander, Getin, BNP Paribas, mBank, SGB, BPS oraz Millennium. Zmiany muszą też wprowadzić operatorzy terminali płatniczych. Swoją gotowość zapowiedziały już m.in. Elavon, eService, First Data, Polskie ePłatności, IT Card, Pekao, SIX Payment i PayTel.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies